سایت سازسرویس وبلاگ دهیسینمایی هابیست تولزکد صلوات شمار برای وبلاگ

دهکلای ایرانشهر

آشنائی باچای ترش

 

 


 

چای ترش ( Hibiscus Sabdariffa)

چای ترش در نقاط مختلف دنیا با نام های متفاوتی خوانده می شود. در ایران به نام‌های چای مکی یا چای مکه، چای قرمز و چای ترش شناخته می شود. یکی از مهمترین خواص چای قرمز، شباهت ترکیبات آن با انسولین است و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد.

چای ترش گیاهی دو منظوره است که اجزای مختلف آن میوه، فیبر، چوب مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی در بسیاری از کشورها، کاسبرگ این گیاه به خاطر خواص دارویی و همچنین در صنایع غذایی استفاده می شود

استفاده های خوراکی

کاسبرگ تازه برای سالاد، آشپزی با انواع آردها در پخت کیک، سوپ، سس، پودرهای خوراکی، استفاده می شود. کاسبرگ دارای مقدار زیادی اسید سیتریک و پکتین می باشد که برای درست کردن مربا و ژله، مفید می باشد . به عنوان مکمل رنگ قرمز در چای گیاهی و به عنوان منبع جایگزین قهوه می باشد. کاسبرگ تازه پس از جوشاندن با شکر برای درست کردن شیرینی استفاده می شود . یکی از مشهورترین نوشیدنی های تابستانی مکزیک است. در مصر در تابستان به صورت سرد و در زمستان گرم مصرف می شود.میوه های چای ترش در افریقا پس از چیدن از گیاه شسته شده سپس یک برش در زیر کاسبرگها ایجاد می کنند تا کاسبرگها از کپسول بذر جدا شده به صورت تازه خورده و به سالاد های میوه افزوده می شوند . در پاکستان از ترکیبات شیمیایی چای ترش به خصوص پکتین آن در صنعت آب میوه استفاده می شود. در هند غربی و آمریکای مرکزی اسانس چای ترش را برای تولید نوشابه مورد استفاده قرار می دهند.مصریها چای ترش را در یک پارچ سفالین با کمی زنجبیل رنده شده و به میزان دلخواهی شکر و یخ مخلوط کرده و به عنوان یک نوشیدنی سنتی مصرف می کنند. بومیهای منطقه استوایی غرب افریقا جهت درست کردن یک نوشیدنی آب جوش را بر روی کاسبرگ چای ترش ریخته و در طول یک شبانه روز به حالت خود باقی گذاشته سپس مصرف می کنند. در ایالات متحده آمریکا اداره کنترل تغذیه و دارو اجازه استفاده از عصاره های این گیاه در مشروبات الکلی را داده است چون میزان جذب الکل را در بدن کاهش می دهد.

کارشناسان تغذیه معتقدند دم کرده برگ این گیاه منبعی غنی از آهن و مس می باشد. از پودر خوب آسیاب شده کاسبرگ می توان به عنوان طعم دهنده در کیک، شکلات و بستنی نیز استفاده نمود .

دانه ، بیشتر برای پودر در سوپ های روغنی و سوسیس مورد استفاده قرار می گیرد. دانه های این گیاه ادرار آور است . روغن قهوه ای حاصل از دانه های این گیاه در التیام زخم ها و بیماری ها موثر است. در هند از دانه های این گیاه به عنوان یک دارو برای سستی، گیجی و سوء هاضمه استفاده می شود و دانه آن غنی از چربی و پروتئین می باشد .

چای قرمز یا چای ترش در نقاط مختلف دنیا با نام های متفاوتی خوانده می شود . این گیاه و محصولات آن در ایران به نام های چای مکی یا چای مکه ، چای قرمز و چای ترش خوانده می شود . یکی از مهم ترین خواص چای قرمز شباهت ترکیبات آن با انسولین است و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد . در هند از دانه های این گیاه به عنوان یک دارو برای سستی ، گیجی ، و سوء هاضمه استفاده می شود و دانه آن غنی از چربی و پروتئین است .

دم کرده برگ این گیاه منبعی غنی از آهن و مس است . از پودر آسیاب شده کاسبرگ آن می توان به عنوان طعم دهنده در کیک ، شکلات و بستنی نیز استفاده کرد

چای ترش از گیاه (هیبیسکوس) یا رز چینی تهیه می‌شود که از گلبرگ و دانه‌های آن می‌توان به عنوان نوشیدنی استفاده کرد. چای هیبیسکوس دارای رنگ قرمز پر رنگ و طعم ترش است.

 در میان گیاهانی که نام چای را به خود گرفته‌اند، چای قرمز یا چای ترش که به آن چای مکه هم می‌گویند، به علت رنگ، طعم و خاصیت ویژه‌ای که دارد، جایگاه مهمی‌ را به خود اختصاص داده است.

در عهدباستان از چای سرخ به عنوان شاداب‌کننده و رفـع‌کـنـنـده عوارض بیماری‌های قلبی استفاده می‌کردند.

مصرف این محصول در تعدادی از فرهنگ‌ها مانند چین، مکزیک و حتی اروپا وجود دارد. در سودان و مصر به عنوان یک نوشیدنی تشریفاتی در جشن‌های رسمی‌ از آن استفاده می‌کنند.

نوشیدن این گیاه را می‌توان به صورت سرد و گرم به همراه مقداری قند یا نبات یا حتی بدون آن به عنوان یک نوشیدنی رژیمی‌ مصرف کرد.


خواص چای ترش

نـوشـیـدنـی ایـن گیاه کاهش‌دهنده فشار خون، خـنـک‌کـنـنـده بـدن، رقـیـق و تـصـفـیـه‌کـنـنده خون، کـنترل‌کننده کلسترول خون، اختلالات کبدی و صفرایی و همچنین آرام بخشی مناسب می‌باشد و برعکس چای که باعث دفع آهن می‌شود چای ترش خود یکی از منابع غنی آهن به شمار می‌آید.

طریقه مصرف چای ترش

افرادی که دارای قند، چربی و فشارخون بالا هستند، می‌توانند یک تا دو نوبت از چای روزانه خود را به چای قرمز اختصاص دهند و برای هر بار مصرف، 5 گرم از گل برگ‌های چای قرمز را داخل یک فنجان ریـخـته و سپس آب جوش بر روی آن بریزند و سرپوشی گذاشته، 10 دقیقه بماند تا دم بکشد، سپس صاف کرده و میل کنید.

گردآوری : احمد دادپیشه کارشناس نظارت بر امور درمان شبکه ایرانشهر

Email : adamhodee@yahoo.com               

Dehkala777@gmail.com 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:37  توسط احمد دادپیشه  | 

استريليزاسيون

استريليزاسيون

مرور اصطلاحات مرتبط:

 

پاك كردن (Cleaning) يعني زدودن مواد قابل رويت با آب.

سترون سازي : (Sterilization) يعني استفاده از روش‌هاي فيزيكي يا شيميايي به منظور از بين بــردن و تخريب كليه اشكال ارگانيسمي از جمله اسپورها.

گندزدايي (Disinfection) يعني استفاده از روش‌هاي فيزيكي يا شيميايي به منظور كم كردن بار ميكروبي.

آلودگي زدايي (Disinfestation) يعني از بين بردن انگل‌هاي خارجي كه ناقل بيماريند مثل گال و شپش Biodeterioration يعني تخريب فعاليت‌هاي بيولوژيك .

Decontamination يعني عفونت زدايي ابزار آلوده به طوري كه براي استفاده بي خطر و مناسب باشند.Fumigation يعني استفاده از دودها و بخارات مواد عفونت‌زدا .

Pasteurization يعني استفاده از حرارت 60 درجه سانتي گراد تا نيم ساعت .

كلريناسيون (Chlorination) و ازونيزاسيون (Ozonization) يعني استفاده از كلر يـا ازون براي سالم سازي آب .

ماده گندزدا (Disinfectant) ماده اي است كه براي كم كردن بار ميكروبي از روي سطوح بيجان و اجسام بكار برده مي‌شود.

آنتي سپتيك (Antiseptic) ماده اي است كه بازدارنده فعاليت ارگانيسم‌ها از روي بافت‌هاي زنده است.

آنتي بيوتيك (Antibiotic) ماده آلي شيميايي است كه توسط ارگانيسم‌ها توليد مي‌شود و باعث بازدارندگي يا كشتن ارگانيسم‌هاي ديگر در انسان، حيوانات و گياهان مي‌شود.

دترجنت (Detergent) ماده اي است كه با استفاده از كشش سطحي آلودگي را مي‌برد.

سنيتايزر (Sanitizer) ماده بهداشتي است كه با مواد ضدميكروبي همراه است.

مواد ژرميسيد (Germicide) ، بايوسيد (Biocide) باكتريسيد (Bactericide) ، ويريسيد (Viricide) ، فونژيسيد (Fungicide) ، اسپوريسيد (Sporicide) و اويسيد (Ovicide) نيز كشنده ارگانيسم، اعم از باكتري‌ها، ويروس‌ها، قارچ‌ها، اسپورها و تخم انگلي‌ها هستند.

اصطلاح دئودورانت (Deodorant) نيز براي مواد خنثي كننده بوهاي بد و Bleach براي مواد رنگ بر بكار برده مي‌شوند.

 

 

روش‌هاي شایع عفونت زدايي

 

 

 

 

  1)     حرارت خشك (فور)

 

2)      حرارت مرطوب (اتوكلاو)

 

 

 

حرارت خشك يا فور

 

دستگاه فور، داراي يك اجاق و يك اتاقك عايق كاري شده است كه با جريان برق گرم مي‌شود. اين دستگاه داراي بدنه فولادي، فن، زمان سنج، حرارت سنج، تنظيم كننده درجه حرارت، ترموستات و سيستم اِرت است. در اين دستگاه در 160 درجه سانتي گراد در مدت 2 ساعت، در 171 درجه سانتيگراد در مدت 1 ساعت، در180 درجه سانتي گراد در مدت 5/0 ساعت و در 191 درجه سانتي گراد در مدت 6 تا 10 دقيقه وسايل استريل مي‌شوند. به مورد اخير Rapid Heat Transfer  گويند.

 

با فور مي‌توانيم روغن‌ها، گازهاي آغشته به وازلين، پودرها، سوزن‌ها، تيغ، قيچي، نوك الكتروكوتر، دريل‌ها، فرزها، مته ها، لوله هاي شيشه اي و آيينه ها را سترون كنيم. فور وسيله ارزاني است و سبب خوردگي، زنگ زدگي وكند شدن لبه هاي برنده وسايل فلزي نمي‌شود. نفوذ پذيري آن ضعيف است، نياز به زمان طولاني دارد، موجب تغيير رنگ و سوختن كاغذ و پارچه از ابزار حساس به حرارت مي‌شود. براي كنترل عملكرد فور، بايستي هر روز واشر نسوز آن را بازديد كنيم، با دماسنج شاهد، صحت عمل حرارت سنجش را كنترل نماييم. و هر هفته با استفاده از آزمون‌هاي بيولوژيك (باسيلوس سوبتيليس كه به حرارت خشك بسيار مقاوم است) عمل سترون سازيش را ارزيابي نماييم.

 

در پايان كار با فور، تا درجه حرارت به زير 50 درجه سانتيگراد نرسيده نبايد در دستگاه را باز كنيم، زيرا به علت اختلاف دما، آلودگي هواي بيرون به وسايل داخل دستگاه سرايت مي‌كند.

 

حرارت مرطوب (اتوكلاو)

 

حرارت مرطوب هنوز، موثرترين، متداول ترين، قابل اعتمادترين و كم هزينه ترين روش براي سترون سازي است. اتوكلاو دستگاهي است كه با استفاده از عوامل دما، بخار، فشار و زمان، عمل مي‌كند.

 

            در اين دستگاه، بايستي "هوا" با "بخار" جابجا شود. اين جابجايي يا با نيروي ثقل (Gravity) صورت مي‌گيرد و يا با مكش پمپ(Prevacuum) . اگر هواي داخل دستگاه كاملا تخليه نشود، به علت اختلاف وزن مخصوص هوا و بخار، درجه حرارت به حد مطلوب نخواهد رسيد.

 

            اين دستگاه داراي يك مخزن فولادي ضدزنگ، ضداسيد و باز و ضدمغناطيس، در فولادي با واشر نسوز، قفل ايمني، شيرهاي آب و بخار، صافي‌هاي هوا و بخار، سوپاپ اطمينان، فشارسنج، حرارت سنج، زمان سنج و سيستم ارت مي‌باشد و حجمش از 5 ليتر تا بيش از 1000 ليتر متفاوت است.

 

            در اين دستگاه، دما 121 تا 134 درجه سانتيگراد است و زمان، بسته به نوع دستگاه 4 تا 30 دقيقه متفاوت و واحد سنجش فشار يكي از موارد زير است:

 

يك اتمسفر = يك بار= 100 كيلوپاسكال = 5/14 پوند بر اينچ مربع = 750 ميليمتر جيوه

 

            در پايان مرحله سترون سازي، بخار دستگاه تخليه مي‌شود تا فشار اتاقك به صفر برسد. اين مرحله 15 تا 20 دقيقه طول مي‌كشد.

 

            اتوكلاو براي سترون كردن لوازم جراحي فلزي، شيشه ها، مايعات و بعضي مواد پلاستيكي بكار مي‌رود. نوعي سترون سازي سريع وجود دارد بنام Flash Sterilization كه در آن وسايل، در دماي 134 درجه سانتيگراد و فشار 60 پوند بر اينچ مربع، ظرف 3 دقيقه سترون مي‌شوند.

 

            در استفاده از اتوكلاو زمان كوتاه و نفوذ خوب است، و وسايل زيادي را مي‌توان با آن سترون كرد. ولي كند شدن وسايل برنده و باقي ماندن رطوبت در بسته ها در پايان كار از معايب اين روش به حساب مي‌آيد.

 

            عملكرد اتوكلاو را بايستي با بررسي حرارت سنج با ترمومتر شاهد، وزن كردن بسته ها قبل و بعد از فرايند (جهت بررسي باقي ماندن رطوبت در بسته ها)، استفاده از انديكاتورهاي شيميايي و استفاده هفتگي از انديكاتورهاي بيولوژيك باسيلوس استئاروترموفيلوس (B. Stearothermophilus) ارزيابي نمود.

 

گرد آوری : احمد دادپیشه کارشناس نظارت بر امور درمان ایرانشهر

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:17  توسط احمد دادپیشه  | 

قابل توجه پزشکان محترم آنکال-مقیم-کشیک بیمارستانها-مراکز اورزانس-و.......

قابل توجه پزشکان محترم آنکال-مقیم-کشیک بیمارستانها-مراکز اورزانس-و.......

 

 

 

پیک شماره 9 »

پزشک آنکال کیست و چه وظایفی دارد ؟
نظر به اینکه عدم اطلاع همکاران محترم از شرح وظایف خود گاهی اوقات تاخیر در ارائه خدمات پزشکی و بروز مشکلات حقوقی و انتظامی برای ایشان می شود لذا توجه همکاران آنکال را با شرح وظایف پزشک آنکال جلب می کنیم .
پزشک آنکال :
پزشکی است که در ساعات کشیک ( در خارج از ساعات اداری و ایام تعطیل ) طبق آنچه در لیست کشیک آنکالی آمده قابل دسترسی و احضار به آن مرکز درمانی باشد . بدیهی است باید حدود زمانی دسترسی به پزشک آنکال طبق برنامه به اطلاع پزشک آنکال رسیده باشد و موافقت ایشان کسب شده باشد .
شرح وظایف پزشک آنکال :
الف ) در بیمارستانهای آموزشی ویزیت بیمار رزیدنت های مقیم ، شرایط بیماران اورژانسی باید به اطلاع آنکال برسد و از این زمان به بعد مسئولیت بیمار به عهده پزشک آنکال خواهد بود و پزشک آنکال می تواند دستورات شفاهی ، پزشک مقیم پزشک مقیم بیمارستان را راهنمایی نماید و در صورت لزوم بلافاصله و بدون اتلاف وقت در محل بیمارستان حضور یابد . پزشک آنکال باید در جریان تمامی بیماران اورژانس که در ساعات کشیک به مراکز درمانی مراجعه کردند و یا بیمارانی که بدحال می شوند قرار بگیرد . مسئول گزارش صبحگاهی صبح روز بعد پزشک آنکال خواهد بود .
تبصره : در صورت عدم موفقیت در تماس با پزشک آنکال و یا عدم دسترسی به ایشان باز هم مسئولیت متوجه پزشک آنکال خواهد بود .
ب ) در بیمارستانهای خصوصی پزشک مقیم بیمارستان مسئول ویزیت بیماران اورژانس می باشد و در صورت لزوم باید با پزشک آنکال تماس بگیرد .
ج ) در مراکز آموزشی که فاقد دستیار در برخی از رشته ها می باشند لازم است پزشک مقیم توسط ریاست بیمارستان با ریاست گروه مربوطه مشخص گردد . پزشک آنکال بنابر اعلام نیاز رئیس بیمارستان موظف است خود در مرکز درمانی مربوطه حضور مستمر داشته باشد .
زمان حضور پزشک آنکال :
پزشکان آنکال در صورت لزوم بنا به نوع تشخیص باید در زمان مقرر در مرکز درمانی حضور پیدا کنند . بدیهی است که موقعیت جغرافیایی و یا زمانی نمی تواند توجیه کننده تاخیر پزشک آنکال باشد . لازم است زمان تماس با پزشک آنکال توسط سوپروایزر وقت بیمارستان ثبت گردد در این زمینه رعایت دسته بندی سه گانه زیر در زمینه بیماران اورژانسی الزامی است .
1 ) تخصص هایی که حضور بلادرنگ و فوری پزشک آنکال الزامی است همانند تخصصهای بیهوشی ، کاردیولوژی ( واضح است که این نوع آنکال معادل کشیک موظف محسوب می شود )
2 ) تخصص هایی که حضور سریع ( کمتر از 30 دقیقه ) پزشک آنکال الزامی است مانند جراحی مغز و اعصاب ، زنان و زایمان ، کودکان ، جراحی عمومی ، گوش و حلق وبینی ، نورولوژی ، ارتوپدی ، اورولوژی ، رادیولوژی و چشم .
3 ) تخصص هایی که حضور در اولین فرصت پزشک آنکال الزامی است مانند پوست و پرتو درمانی .
بدیهی است که در مورد هر رشته در شرایط اورژانس های حیاتی که نیاز به حضور بلادرنگ متخصص آنکال مربوطه دارد در صورت درخواست حضور باید پزشک آنکال هر چه سریعتر و بلادرنگ در مرکز درمانی حضور یابد .
حرف آخر :
به همکاران آنکال توصیه می شود که به محض تماس از مرکز درمانی مبنی بر بستری شدن بیمار بدحال و یا وخامت حال بیمار ، سریعا خود را بر بالین بیمار رسانده وی را شخصا ویزیت نمایند و به صدور دستورات تلفنی اکتفا نکنند تا از عواقب و ضایعات جبران ناپذیر اینگونه موارد پیشگیری شود .


« پیک پیشگیری شماره 19 »
مردن به دنبال شکستگی انگشت

آقایی حدودا 50 ساله به دنبال ترومای وارده به دست و شکستگی انگشت شصت به بیمارستان مراجعه و تحت عمل جراحی و فیکس نمودن شکستگی انگشت قرار گرفته و پس از عمل ریکاوری منتقل و در اتاق ریکاوری به هوش آمده و اکستوبه ( لوله بردرای ) شده ولی چند لحظه بعد دچار دیتسرس شدید تنفسی و ایست قلبی متعاقب آن گردیده که برای وی عملیات احیاء صورت میگیرد و به
ICU منتقل می شود . پس از چند روز برای بیمار CT اسکن درخواست می شود که در جواب CT اسکن آسیب شدید و ادم مغزی گزارش می شود . در طول زمان بستری در ICU وضعیت عمومی بیمار روبه وخامت می گذارد و نهایتا فوت می نماید . خانواده متوفی به مراجع قانونی از جمله سازمان نظام پزشکی شکایت نموده و خواهان رسیدگی به پرونده وی می شوند که پس از بررسی های به عمل آمده علت مرگ اختلالات تنفسی و عوارض مغزی متعاقب عمل جراحی تعیین می گردد .
کارشناسان مربوطه در جریان رسیدگی به پرونده با تحقیقات به عمل آمده و ملاحظه مدارک و سوابق مربوطه و محتویات پرونده بالینی ، پزشک متخصص بیهوشی را به علت عدم تشخیص و اقدامات مناسب و سریع در ریکاوری مرتکب قصور دانسته و مستندا به ماده 3 و بند ث ماده 29 آئین نامه رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته و با رعایت بند ج ماده 28 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی محکوم می نمایند .
توصیه :
به همکاران محترم بیهوشی توصیه می شود :
1
قبل از استفاده از وسایل لازم از سالم بودن آنها اطمینان حاصل نموده و در هنگام انجام بیهوشی ، اتاق عمل را به دلیل اعتماد به تکنسین و یا دستیار خود ترک ننموده و تا پایان عمل بر بالین بیمار حضور داشته باشد .
2
در صورت پرخطر بودن عمل و یا هر گونه احتمال خطر ، سعی نمایند که به آرامی همراهان بیمار را در جریان قرار داده و رضایت و برائت نامه اخذ نمایند و بعد از عمل نیز نهایت مراقبت را از بیمار به عمل آورند .« پیک پیشگیری شماره 30 »
آقای دکتر زمان طلایی درمان من از دست رفت

مادری حدود نیمه شب فرزند 16 ساله خود را که دچار ناراحتی و درد شکم در ناحیه
RIQ و همچنین درد کشاله ران بوده است به اورژانس بیمارستان میرساند . پزشک عمومی کشیک بیمار را معاینه و با شک به آپاندیسیت برای او درخواست آزمایش ادرار U/A و خون CBC می کند که جواب آزمایش خون نرمال بوده است و آزمایش ادرار بیمار به علت عدم توانایی تخلیه ادرار انجام نشده است .
بیمار نهایتا با تزریق دیازپام و هیوسین ترخیص می شود . به دنبال عدم بهبود ، صبح روز بعد مجددا همراهان بیمار فرزند خود را نزد پزشک دیگری می برند که در معاینه پزشک متوجه درد و تورم بیضه شده و سونوگرافی بیضه درخواست می کند . در جواب سونوگرافی احتمال ارکی اپیدیدیمیت و یا تورشن بیضه راست مطرح می شود و بیمار با نتیجه سونوگرافی به بیمارستان دیگری مراجعه می نماید و توسط پزشک متخصص اورولوژی معاینه می شود و برای بیمار درخواست اسکروتال سینتی گرافی ( اسکن ایزوتوپ بیضه ) می شود که بر اساس جواب آن اپیدیدیموارکت (
MISSED TORSION ) مطرح می گردد و چون افتراق این دو با اقدامات پاراکلینیکی انجام شده میسر نبوده است بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد و مشخص می شود که بیضه راست دو دور کامل ( 720 ) چرخش پیدا کرده است که منجر به برداشتن بیضه می شود . در نمونه ارسال به پاتولوژی در نمای میکروسکوپی بیضه راست ، نکروز ایسکمیک و وسیع بافتی با خونریزی و عروق متسع و پرخون نمایان می گردد .
بر اساس نظرات کارشناسی شدت ضایعه ( چرخش 720) منجر به ایسکمی بیضه از همان ابتدای شروع درد شده و تشخیص و جراحی هم تاثیری در نتیجه عمل و جلوگیری از وقوع ارکید کتومی نداشته است .
نکته : باید به خاطر داشت که علائم بیماری همیشه کاملا مشخص نبوده و نیاز به بررسی دقیق کلینیکی و پاراکلینیکی جهت رسیدن به تشخیص دارد و این پزشک است که باید با دقت و بررسی همه جانبه به تشخیص برسد .
ممکن است انتشار درد قلبی به معده ، درد کیسه صفرا به شانه و یا درد آپاندیسیت به ناف باشد . اگر پرشک نتوانست به تشخیص برسد باید بیمار را به پزشک متخصص مربوطه ارجاع نماید و یا درخواست مشاوره کند تا فرصت طلایی درمان از دست نرود . در مورد بیماری که نیمه شب با درد
RIQ شکم به اورژانس مراجعه می کند حتی اگر تشخیص آپاندیسیت هم باشد الزاما و سریعا باید توسط یک نفر جراح معاینه شود .
متاسفانه در این پرونده تاخیر در تشخیص و درمان ( انجام عمل جراحی پس از 36 ساعت از شروع درد ) منجر به ارکیدکتومی ( برداشتن بیضه ) شده و پزشک معالج اولیه ( پزشک عمومی کشیک ) به علت عدم بررسی دقیق و تشخیص بیماری در هیات عالی انتظامی به توبیخ گتبی با درج در پرونده و قصور به میزان 50 % محکوم شده است حال آنکه با رعایت موارد ساده ای مذکور امکان جلوگیری از اتلاف وقت ، ضایعات جبران ناپذیر و مشکلات حقوقی و قضایی وجود  .

« پیک پیشگیری شماره 17 »
عمل زیبایی غیر ضروری

امروزه مراجعات متعددی به مطب پزشکان به منظور انجام عمل جراحی افزایش سایز سینه صورت می گیرد در بررسی تعدادی از پرونده ها مشخص گردید پزشکی پیشنهاد تزریق ماده ای در سینه جهت افزایش حجم آن بدون عوارض جانبی را به مراجعین خود نموده و آنها نیز موافقت می نمایند . اما متاسفانه به دلیل بروز عوارضی که ذیلا به آنها اشاره خواهد شد این افراد به دادسرای انتظامی محل وقوع تخلف مراجعه و شکایت می نمایند . پس از بررسی مشخص گردید عوارض ایجاد شده در تعدادی از مراجعین ( بعد از تزریق متوالی ماده ای به نام ژل ) به شرح ذیل بوده است :
1
تغییر دو رگه و مردانه شدن صدا
2
جوش های بسیار زیاد در صورت ، پشت و بازو و سینه
3
نامتقارن شدن سینه ها
4
رویش موهای زائد در صورت و زیر چانه
5
ایجاد توده بسیار بزرگ و سفت و دردناک در سینه ها
6
فرورفتگی آرئول پستان همراه با بدشکلی
7
اختلال دوره قاعدگی
8
تشکیل کلسیفیکاسیون درون بافت سینه
9
ایجاد کیست های تخمدان و نوسانات شدید هورمونی
10
التهاب و قرمزی بافت سینه و پوست اطراف آن
11
جمع شدگی قسمتی از پوست سینه
در بررسی های پاراکلینیک صورت گرفته در لارنگوسکوپی ضخیم شدن تارهای صوتی و در آزمایش خون افزایش میزان هورمون تستوسترون گزارش شده است .
پس از بررسی پرونده های مربوطه توسط کارشناسان متخصص در هیات های بدوی ، تجدید نظر و هیات عالی ، به استناد مواد 37 و 38 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی و بند الف ماده 95 و بند « و » ماده 101 آئین نامه رسیدگی دادسراها و هیاتهای انتظامی پزشک معالج به دلیل :
1
عدم تبحر در انجام کار
2
تبلیغات گمراه کننده و غیر مجاز
3
استفاده از عناوین علمی و تخصصی تائید نشده
4
دخالت در امور خارج از حیطه تخصصی خود
به سه ماه محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته در محل ارتکاب تخلف محکوم شده و همچنین در خصوص تبلیغات گمراه کننده به توبیخ کتبی با درج در پرونده و نشریه نظام پزشکی محکوم گردیده است .
توصیه : به همکاران محترم توصیه می شود در حد تبحر و مهارت علمی که کسب نموده اند اقدام به درمان بیماران نمایند و توجه داشته باشند طبق ماده 16 آئین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلین حرف پزشکی و وابسته استفاده از عناوین علمی و تخصصی غیر تائید شده توسط وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ممنوع است و متخلفان حسب مورد به مجازات مقرر در بندها ج
د یا هـ تبصره ماده 28 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی محکوم می شوند .« پیک پیشگیری شماره 6 »
به حساسیت های دارویی بیماران توجه خاص داشته باشیم .

نظر به اینکه با بررسی برخی از پرونده های مربوط ، به شکایت بیماران مشاهده می شود که عدم دقت در اندیکاسیون تجویز دارو ، اشتباه در مصرف داروی تجویزی ، عدم اطلاع از موارد منع مصرف و حساسیتهای دارویی ، میزان و چگونگی استفاده از دارو سبب بروز شایعات جسمی ، نقض عضو ، بروز حساسیت و ... در بیمار شده است که این خود باعث شکایت بیمار به مراجع قانونی و ایجاد مشکلات حقوقی و انتظامی برای همکاران محترم می گردد . لذا جهت آشنایی بیشتر توجه همکاران را به مورد ذیل جلب می نماید .
پندی از پرونده :
بیمار آقایی 42 ساله است که مورد شناخته شده آسم برونشیال بوده و با حمله حاد آسم ( تنگی نفش شدید و سرفه ) به بیمارستان مراجعه و پس از اقدامات اولیه در اورژانس جهت ادامه درمان به دستیار بخش داخلی معرفی و بلافاصله وضعیت بالینی وی به پزشک متخصص آنکال اطلاع داده می شود و توسط وی دستور بستری در بخش داخلی صادر شده و پس از ویزیت و گرفتن شرح حال و معاینات فیزیکی ، آمپول سفتریاکسون برای بیمار تجویز می شود . بیمار سابقه ابتلا به بیماری آسم را از چند سال قبل داشته و قبلا نیز در همان مرکز درمانی بستری و توسط پزشک مذکور تحت درمان قرار گرفته بوده است .
همراهان بیمار پزشک معالج را از حساسیت وی به آنتی بیوتیک ( سفتریاکسون ) در تزریقات قبلی که در آخرین مرحله درمان در بیمارستان پیش آمده بود مطلع می نمایند مع الوصف برای بیمار مجددا سفتریاکسون تجویز می شود .
در شرح حال اخذ شده توسط پزشک عمومی کشیک بخش نیز به حساسیت بیمار نسبت به داروی مذکور اشاره ای نشده و ثبت این مورد در پرونده بالینی وی فراموش می شود . به دنبال تزریق سفتریاکسون بیمار دچار برافروختگی شده و از پرستار مسئول تزریق نوع داروی تجویزی را سوال می کند که پس از اطلاع از نام آن اظهار می دارد که به پزشک معالج گفته بودم که به این دارو حساسیت دارم . بلافاصله با دستیار درمانی کشیک بخش تماس گرفته شده و برای بیمار قرص هیدورکسی زین و آمپول هیدروکورتیزون تجویز می شود و با وجود حساسیت بیمار دستور تجویز بقیه سفتریاکسون در 50 سی سی سرم داده می شود . در حالیکه انفوزیون دارو به وسیله سرم ادامه داشته است بیمار به پرستار کشیک بخش اظهار می دارد که از درون می سوزم ولی بدون توجه به این مسئله تجویز دارو ادامه می یابد که ناگهان بیمار ارست می کند که توسط تیم
CPR احیاء و به ICU منتقل می شود . در ICU برای بیمار مشاور قلب و نورولوژی درخواست می شود . در جواب مشاوره قلب ذکر شده است که سمع ریه ها ویزینگ داشته ، سمع قلب نرمال بوده JVP برجسته نمی باشد . EKG نرمال و در عکس قفسه سینه ( C.X.R ) شواهد افیوژن پریکارد دیده نمی شود . در مشاوره نورولوژی گزارش شده بیمار DEEP COMA بوده مردمکها به نور پاسخ می دهد ولی رفلکس قرنیه نداشته و در پاسخ به حرکات دردناک حرکتی در اندامها مشاهده نمی شود .
بیمار تا حدود 70 روز در
ICU تحت مراقبتهای ویژه قرار داشته و سپس با تابلوی سپتی سمی فوت می نماید در گزارش آسیب شناسی چنین ذکر شده است : در مقاطع ریه خیز و خونریزی وسیع با نواحی آتلکتاری دیده می شود و در مقاطع کبد اتساع سیوزوئیدها و ارتشاح پراکنده سلولهای آماسی مشهود است . بر اساس نظریه کارشناسان پزشکی قانونی فوت بیمار به دلیل عوارض ناشی از شوک آنافیلاکتیک در نتیجه تزریق سفتریاکسون بوده است . پس از فوت بیمار و گزارش نتیجه کالبد گشایی ، خانواده بیمار به سازمان نظام پزشکی مراجعه و از عدم توجه به حساسیت بیمار به سفتریاکسون که منجر به مرگ وی شده است شکایت می کنند . پس از بررسی پرونده توسط کارشناسان تخصصی مربوطه در هیات های بدوی ، تجدید نظر و عالی انتظامی سازمان نظام پزشکی ، پزشک متخصص آنکال داخلی با وجود اینکه بیمار و همراهان وی سابقه حساسیت به آنتی بیوتیک تجویزی را به وی متذکر شده بودند و ایشان بدون توجه به سابقه حساسیت ، مجددا تجویز آن را در پرونده منعکس کرده اند و دستیار کشیک که با وجود تذکر پرستار مربوطه و همراهان بیمار به حساسیت وی به آنتی بیوتیک در ضمن تجویز مجددا بعد از تزریق کورتون و دادن هیدروکسی زین دستور تجویز مجدد این آنتی بیوتیک را داده اند و ضمنا به علت تاخیر در حضور بر بالین بیمار به استناد ماده 3 و بند ب ماده 29 آئین نامه انتظامی نظام پزشکی و رعایت بند یک ماده 28 قانون سازمان نظام پزشکی در فوت متوفی مقصر شناخته شده و محکوم گردیده اند .
توصیه :
در این پرونده دستیار کشیک ادعا نموده حساسیت بیمار به سفتریاکسون را علی رغم تذکر بیمار فراموش کرده و در شرح حال بیمار قید ننموده است . لذا به همکاران محترم توصیه می شود :
1
در بدو ورود و به محض بستری شدن بیمار در اولین فرصت شرح حال کاملی از بیمار گرفته و در پرونده منعکس نمایند ( خصوصا به موارد حساسیت های دارویی دقت و توجه کافی مبذول شود )
2
به محض تماس کادر پرستاری و پرسنل بخش مبنی بر بدحال بودن بیمار سریعا بیمار را ویزیت نمایند .
3
از تجویز داروهایی که بیمار سابقه حساسیت به آنها را ذکر می کند خودداری شود .
4
اگر حین تجویز دارو ، بیمار علائمی از حساسیت ( مانند گرگرفتگی ، تنگی نفس ، تهوع و استفراغ و ... ) نشان داد از ادامه تزریق دارو خودداری شود و بلافاصله اقدامات لازم درمانی صورت گیرد و در پرونده بیمار نیر منعکس شود تا در صورت تعویض شیفت ، همکاران کشیک بعدی از داروی مذکور استفاده ننمایند .
« پیک پیشگیری شماره 13 »
آشنایی با چند ماده قانونی :

با توجه به اینکه گاها عدم آشنایی همکاران محترم با شرح وظایف و مواد قانونی سبب بروز قصور پزشکی و در نتیجه محکومیت های کیفری و انتظامی مقرر در قانون می شود لذا به منظور پیشگیری از مشکلات مذکور توجه همکاران محترم را به مواد قانونی ذیل جلی می نماید :
سوال 1 ) دیه چیست ؟ و در چه مواردی پرداخت می شود ؟
طبق ماده 294 قانون مجازات اسلامی دیه مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو به مجلی علیه یا به ولی یا اولیا دم او داده می شود .
طبق ماده 295 در موارد زیر دیه پرداخت می شود :
ال
قتل یا جرح یا نقص عضو که بطور خطاء محض واقع می شود و آن در صورتی است که جانی نه قصد جنایت نسبت به مجنی علیه را داشته باشد و نه قصد فعل واقع شده بر او را مانند آنکه تیری را به قصد شکاری رها کند و به شخصی برخورد نماید .
ب
قتل یا جرح یا نقص عضو که بطور خطاء شبیه عمد واقع می شود و آن در صورتی است که جانی قصد فعلی را که نوعا سبب جنایت نمی شود داشته باشد و قصد جنایت را نسبت به مجنی علیه نداشته باشد مانند آنکه کسی را به قصد تادیب بنحوی که نوعا سبب جنایت نمی شود بزند و اتفاقا موجب جنایت گردد یا طبیبی مباشرتا بیماری را بطور متعارف معالجه کند و اتفاقا سبب جنایت بر او شود .
ج
مواردی از جنایت عمدی که قصاص که شامل :
1
عدم رعایت موازین علمی ، شرعی و قانونی
2
عدم رعایت نظامات دولتی ، صنفی و حرفه ای
3
بی احتیاطی ، بی مبالاتی ، سهل انگاری و عدم مهارت
می باشد در حکم خطای شبه عمد بوده و در صورت اثبات متضمن پرداخت دیه می باشد .
سوال 2 ) آیا پزشک معالج مجاز به افشای اسرار و نوع بیماری بیمار می باشد ؟
ماده 4 آئین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلین حرفه های پزشکی و وابسته چنین بیان می کند : شاغلین حرفه های پزشکی و وابسته حق افشای اسرار و نوع بیماری بیمار ، مگر به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را ندارند .
سوال 3 ) آیا می توان پس از بستری کردن بیمار به دستورات تلفنی (
tell order ) اکتفا کرد و بیمار را ویزیت ننمود ؟
به همکاران محترم توصیه می شود که به هنگام بستری بیمار شخصا بیمار را روزانه و در موارد ضروری ویزیت نمایند در صورتی که نیاز به درمان اورژانسی تلفنی می باشد پس از صدور دستورات تلفنی و قبل از ویزیت روز بعد پزشک معالج باید دستور تلفنی را در پرونده تائید و مهر و امضا نماید و به دستورات تلفنی اکتفا نکند و بیمار را ویزیت نماید زیرا اولا از نظر جنبه روانی تاثیر مثبتی در روحیه بیمار داشته و ثانیا طبق ماده 18 آئین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلین حرفه های پزشکی و وابسته ، پزشک معالج مسئول ادامه درمان بیمار در حد توانایی و تخصص خود به استثنای موارد ضروری است . مگر اینکه بیمار یا بستگان او مایل نباشند . طبق تبصره ماده مذکور موارد اورژانس از شمول این ماده مستثنی است و در موارد اورژانس پزشک مکلف به انجام هر گونه اقدام درمانی بدون توجه به نظر و اذن بیمار و یا همراهان او می باشد .
« پیک پیشگیری شماره 11 »
اهمیت حیاتی شرح حال و دقت به آن

هنگام معاینه بیمار اخذ شرح حال کامل ، ثبت آن در پرونده بیمار و دقت نمودن به شرح حال ، تاریخچه بیماری و دارویی از اهمیت خاصی برخودار است و از بسیاری مشکلات از جمله : عدم تشخیص و درمان صحیح ، تداخلات دارویی ، حساسیت دارویی و ... پیشگیری می نماید . جهت پی بردن به اهمیت موضوع به مورد ذیل توجه فرمائید .
معرفی مورد :
بیماری 68 ساله به علت دل درد همراه با یبوست ، تهوع و استفراغ در ساعات پایانی کشیک پزشک عمومی به درمانگاه مراجعه می نماید . همراه بیمار ( پسر وی ) هنگام معاینه بیمار به پزشک معالج اظهار می دارد که وی مبتلا به بیماریهای قلبی ، دیابت ، فشار خون و چربی بالا می باشد و به علت تهوع شدید ، داروهای قلبی و کاهنده قند خون خود را استفاده نکرده است .
پزشک معالج پس از معاینه برای بیمار تشخیص بیماری گوارشی داده و داروهای منیزیوم هیدروکساید ، سوربیتول ، آمپول متوکلوپرامید ، آمپول پنی سیلین ، آمپول هیوسین و قرص سیلاکس و سرم 1/3 ، 3/2 ، آمپول پیروکسیکام و آمپول ب کمپلکس تجویز نموده است . پس از اتمام سرم حال بیمار دگرگون شده و دچار ایست قلبی می شود که به دنبال آن عملیات
CPR ( احیاء قلبی ریوی ) برای وی شروع می شود . پزشک معالج اظهار میدارد که به همراه بیمار توصیه کرده است که برای بیمار E.K.G گرفته شود اما همراه بیمار با بیان اینکه بیمار مسئومیت غذایی و یا آنژین داشته و نیازی به نوار قلب ندارد از آنجام آن خودداری می کند مع الوصف با توجه به اینکه زمان کشیک پزشک معالج رو به پایان بوده است به محض اطلاع از حال بد بیمار فورا بالای سر او حاضر شده و با کمک پزشک کشیک بعدی CPR ادامه می یابد که متاسفانه موفقیت آمیز نبوده و بیمار فوت می کند . در گواهی فوت علت بیماری ایسکمیک قلبی ذکر شده است . پس از فوت بیمار خانواده وی به نظام پزشکی مراجعه و از پزشک معالج به علت عدم تشخیص و درمان نادرست بیماری و عدم توجه کافی شکایت می نمایند . پرونده بیمار در هیات های کارشناسی بدوی ، تجدید نظر و عالی توسط کارشناسان مربوطه رسیدگی و با ذکر اینکه بیمار سابقه جراحی قلب و دیابت داشته و وجود مشکل قلبی تقریبا مجرز بوده و به کارگیری تمهیدات لازم از جمله گرفتن نوار قلب ، مشاوره با متخصص قلب و بستری در بیمارستان ضروری بوده ، پزشک معالج را مقصر دانسته و محکوم می نمایند .
توصیه : به همکاران محترم توصیه می شود که در مورد بیمارانی که با علائم تهوع ، استفراغ و دل درد مراجعه می کنند توجه کافی نموده و شرح حال کاملی از سوابق قبلی ، بیماریهای زمینه ای و داروهای مصرفی گرفته و در صورت عدم تشخیص بیماری و یا فراهم نبودن امکانات لازم و یا نیاز به اقدامات درمانی خاص ، بیمار را پس از اقدامات اولیه درمانی جهت بررسی بیشتر به مراکز مجهزترکه درآن تخصصهای لازم باشند راهنمایی نمایند . رعایت این توصیه در مورد بیماران دیابتی و افراد مسن با سابقه بیماریهای قلبی دارای اهمیت مضاعفی می باشد .


« پیک پیشگیری شماره 20 »
بیست توصیه مرکز پیگری از قصور پزشکی معاونت انتظامی به همکاران پزشک

بعضی چیزها را نمی بینیم یادمان میرود و یا از قلم می اندازیم . صرفا از بس که آن چیزها دم دستی و نزدیک و ملموسند . قبول ندارید ؟ بعضی نکته ها را دست کم می گیریم یا فراموش می کنیم صرفا به این خاطر که آن نکته ها بدیهی به نظر می رسند . چنین خطاهایی در دنیای دور و برمان نه تنها نادر و عجیب و غریب نیست بلکه کاملا طبیعی و معمول است . اما در دنیای پزشک ، همین خطاهای طبیعی ، غیر طبیعی تلقی می شود چرا که عواقب و عوارض آن بسیار سنگین تر و جدی تر از عواقب و عوارض چنین خطاهایی در زمینه های دیگر است . توصیه هایی که مرکز پیشگیری از قصور پزشکی معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی در پیک حاضر در اختیار همکاران پزشک قرار داده است از همین قبیل است . بخوایند و قضاوت کنید !
1
مطالعه آئین نامه انتظامی ، آئین رسیدگی دادسراها و هیاتهای انتظامی ، دستورالعمل نحوه تبلیغ و آگهی های دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی و امور پزشکی و آشنایی کامل با شرح وظایف خود .
2
انجام معاینات دقیق بیماران و مصدومین ، پیگیری مداوم وضعیت بیماران تحت نظر گرفته و یا بستری شده ، کمک گرفتن از پاراکلینیک برای رسیدن به تشخیص بهتر و دقیقتر و نهایتا در صورت عدم تشخیص معرفی آنان به متخصصین مربوطه .
3
رعایت دقت لازم در صدور گواهی ها ( پزشکی ، فوت و ... ) و عدم صدور گواهی خلاف واقع و عاری از حقیقت .
4
در صورت قبول مسئولیت فنی موسسه درمانی رعایت حضور مستمر و فعال در ساعات تصدی مسئولیت فنی و نظارت کامل بر نحوه ارائه خدمات توسط کادر درمانی و سایر کارکنان و همچنین نظارت بر نحوه تامین و کیفیت تجهیزات و ملزومات هر بخش و نیز دارو های موجود در درمانگاه و همچنین قابل مصرف بودن آنها .
5
رعایت اصول علمی نسخه نویسی ، عدم تجویز داروهای خارج از فارماکوپه داروئی .
6
با خطر خوانا و انشای قابل فهم نوشتن مشخصات و طرز استفاده داروهای تجویز شده
7
عدم فروش دارو ومحصولات آرایشی ، بهداشتی ، تجهیزات و لوازم پزشک در محل طبابت بدون اخذ مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی .
8
رعایت شئونات و اخلاق پزشکی ، برخورد توام با مهربانی و دلسوزی با بیماران ، همدردی با بیماران ، عدم تندخویی و پرخاشگری و انجام حداکثر تلاش در راه نجات ایشان و عکس العمل مناسب و سنجیده کادر درمانی و پزشک معالج با بیمار در مواردی که به دنبال یک اقدام درمانی ، دچار عارضه ناگواری می شود و همچنین رعایت شئونات پزشکی در برخورد با همکاران .
9
عدم به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب ( بخش تزریقات و ... ) درمانگاه ، بیمارستان و ...
10
عدم تبلیغات غیرمجاز و عدم درج آگهی های تبلیغاتی ( بدون اخذ مجوز لازم از سازمان نظام پزشکی ) در روزنامه ، مجلات و اجتناب از درج عناوین غیرواقعی در کارت ویزیت و سرنسخه .
11
در صورت پایان یافتن شیفت در جریان کامل قرار دادن همکاران شیفت بعدی از وضعیت بیماران تحت نظر به منظور ادامه و تکمیل سیر درمان بیماران .
12
شرکت در سمینارهای علمی با هدف به روز نمودن اطلاعات پزشکی و ارتقاء سطح آگاهیهای علمی و انجام روشهای درمانی مطابق اصول علمی .
13
اجتناب از عدم پذیرش و بستری بیماران اورژانسی به دلیل مسائل و مشکلات مالی
14
عدم دخالت در اموری که تبحر علمی و فنی لازم برای انجام آنها در اختیارتان نیست و در صورت عدم تشخیص بیماری ارجاع بیماران به متخصصین مربوطه .
15
کاهش ساعات کشیک در اوقات شب به منظور جلوگیری و خستگی و کاهش قدرت تصمیم گیری در مورد بیماران
16
عدم تحریک بیماران بر علیه پزشکان معالج قبلی
17
آگاه نمودن بیمار و بستگان درجه یک او درباره عوارض احتمالی و خطرات فیرقابل پیش بینی در سیر درمان و تکمیل فرم رضایت و برائت نامه توسط بیمار و بستگان وی
18
در صورت آنکال بودن ، رساندن سریع خود بر بالین بیمار ، به محض آگاهی بافتن از مرکز درمانی مبنی بر بستری شدن بیمار بدحال و یا وخامت حال بیمار و شخصا ویزیت نمودن بیماران و عدم اکتفاء به دستورات تلفنی
19
عدم انجام اعمال غیر مجاز در مطب یا درمانگاه و رعایت مصوبات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این زمینه
20
رعایت موازین شرعی و قانونی ، مقررات صنفی و حرفه ای و عدم سهل انگاری در انجام وظایف قانونی .o پیک پیشگیری1
چشم بسته گواهی فوت صادر نکینم
با توجه به اینکه گاه عدم آشنایی با شرح وظایف، آئین نامه ها و مواد قانونی سبب بروز قصور پزشکی و در نتیجه منجر به محکومیت به مجازات های کیفری و انتظامی مقرر در قانون می شود، لذا توجه همکاران را به موارد ذیل جلب می نماید: چشم بسته گواهی فوت صادر نکنیم با عنایت به اهمیت امر خطیر گواهی نویسی، خصوصا" گواهی فوت که هرگونه صدور گواهی خلاف واقع می تواند علاه بر مجازات های کیفری مقرر در قانون (حبس، جزای نقدی و ...) و محکومیت های انتظامی صادره توسط سازمان نظام پزشکی را نیز برای پزشک صادر کننده گواهی در برداشته باشد توجه همکاران را به پاره ای از قوانین و دستورالعملهای مربوطه جلب می نماید تا دچار تبعات قانونی آن نشوند. ماده 539 قانون مجازات اسلامی: هرگاه طبیب تصدیق نامه برخلاف واقع درباره شخصی برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع قضائی بدهد به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
و هرگاه تصدیق نامه مزبور به واسطه اخذ مال یا وجهی انجام گرفته علاوه بر استرداد و ضبط آن به عنوان جریمه، به مجازات مقرر برای رشوه گیرنده محکوم می گردد. ماده 540- برای سایر تصدیق نامه های خلاف واقع که موجب ضرر شخص ثالثی باشد یا آن که خسارتی بر خزانه دولت وارد آورد مرتکب علاوه بر جبران خسارت وارده به شلاق تا (74) ضربه یا به دویست هزار تا دو میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. بر اساس دستور العمل صادره از سازمان پزشکی قانونی در موارد مشروحه ذیل تعیین و یا تایید علت فوت الزاما" در پزشکی قانونی انجام گرفته، فقط این سازمان مجاز به صدور جواز دفن برای آن می باشد:
1- مرگ ناشی از قتل
2- مرگ به دنبال خودکشی
3- مرگ به دنبال هرگونه منازعه (اعم از درگیری فیزیکی و یا لفظی)
4- مرگ ناشی از صدمات هر نوع سلاح سرد و یا گرم
5- مرگ به دنبال حوادث رانندگی و تصادف (به هرشکل و با هر فاصله زمانی از حادثه که مرگ رخ دهد)
6- مرگ به دنبال مسمومیت (شیمیایی، دارویی، گازگرفتگی و ...)
7- مرگ به دنبال سوء مصرف مواد مخدر
8- مرگ به دنبال حوادث (زلزله، سیل، سقوط، برق گرفتگی، سرمازدگی، گرمازدگی، صاعقه زدگی و ...)
9- مرگ ناشی از کار(حوادث شغلی، مواد آلاینده محیط کار و ...)
10- مرگ در زندان، بازداشتگاه، پرورشگاه، اردوگاه، پادگان، آسایشگاه، مهمانسرا، و ...
11- مرگ در معابر و مجامع عمومی و پارک ها
12- مرگ ناشی از اقدامات تشخیصی ودرمانی
13- مرگ حین یا متعاقب زایمان یا سقط جنین
14- مرگ حین یا متعاقب ورزش
15- مرگ های ناگهانی غیر منتظره و غیر قابل توجیه
16- هر مرگی گه احتمال شکایت از کسی مطرح باشد
17- هر نوع مرگ مشکوک
18- مرگ افراد ناشناس
19- مرگ اتباع بیگانه
20- مرگ ناشی از خشونت خانوادگی
21- هر مرگی که احتمال جنحه یا جنایت در آن برود
صدور جواز دفن موارد ذکر شده خارج از سازمان پزشکی قانونی کشور بدون دستور مقام قضایی خلاف قوانین و نظامات دولتی محسوب می گردد. لذا به کلیه همکاران محترم توصیه می شود که در مورد صدور گواهی فوت و جواز دفن دقت کافی را مبذول دارند و از صدور آن در موارد مرگ های مشکوک خودداری نمایند تا دچار تبعات قانونی آن نشوند.


o پیک پیشگیری2

به حساسیت های دارویی بیماران توجه خاص داشته باشیم
نظر به اینکه با بررسی برخی از پرونده های مربوط، به شکایت بیماران، مشاهده می شود که عدم دقت در اندیکاسیون تجویز دارو، اشتباه در مصرف داروی تجویزی، عدم اطلاع از موارد منع مصرف و حساسیتهای داروئی، میزان و چگونگی استفاده از دارو سبب بروز ضایعات جسمی، نقص عضو، بروز حساسیت و... در بیمار شده است که این خود باعث شکایت بیمار به مراجع قانونی و ایجاد مشکلات حقوقی و انتظامی برای همکاران محترم می گردد، لذا جهت آشنایی بیشتر، توجه همکاران را به مورد ذیل جلب می نماید.
بیمار آقایی 42 ساله است که مورد شناخته شده آسم برونشیال بوده و با حمله حاد آسم (تنگی نفس شدید و سرفه) به بیمارستان مراجعه و پس از اقدامات اولیه در اورژانس، جهت ادامه درمان به دستیار بخش داخلی معرفی و بلافاصله وضعیت بالینی وی به پزشک متخصص آنکال اطلاع داده می شود و توسط وی دستور بستری در بخش داخلی صادر شده و پس از ویزیت و گرفتن شرح حال و معاینات فیزیکی، آمپول سفتریاکسون برای بیمار تجویز می شود. بیمار سابقه ابتلا به بیماری آسم را از چند سال قبل داشته و قبلا" نیز در همان مرکز درمانی بستری و توسط پزشک مذکور تحت درمان قرار گرفته بوده است.
همراهان بیمار پزشک معالج را از حساسیت وی به آنتی بیوتیک (سفتریاکسون) در تزریقات قبلی که درآخرین مرحله درمان در بیمارستان پیش آمده بود مطلع می نمایند، مع الوصف برای بیمار مجددا" سفتریاکسون تجویز می شود.در شرح حال اخذ شده توسط پزشک عمومی کشیک بخش نیز به حساسیت بیمار نسبت به داروی مذکور اشاره ای نشده و ثبت این مورد در پرونده ی بالینی وی فراموش می شود. بدنبال تزریق سفتریاکسون بیمار دچار برافروختگی شده و از پرستار مسئول تزریق، نوع داروی تجویزی را سوال می کند که پس از اطلاع از نام آن اظهار می دارد که به پزشک معالج گفته بودم که به این دارو حساسیت دارم بلافاصله با دستیار درمانی کشیک بخش تماس گرفته شده و برای بیمار قرص هیدروکسی زین و آمپول هیدروکورتیزون تجویز میشود و با وجود حساسیت بیمار، دستور تجویز بقیه سفتریاکسون در
cc50 سرم داده می شود در حالیکه انفوزیون دارو بوسیله سرم ادامه داشته است، بیمار به پرستار کشیک بخش اظهار می دارد که از درون می سوزم ولی بدون توجه به این مسئله، تجویز دارو ادامه می یابد که ناگهان بیمار ارست می کند که توسط تیم CPR احیاء و بهICU منتقل می شود.
در
ICU برای بیمار مشاوره قلب و نورولوژی درخواست می شود. در جواب مشاوره قلب ذکر شده است که سمع ریه ها ویزینگ داشته، سمع قلب نرمال بوده JVP برجسته نمی باشد، EKG نرمال ، 80/140= BP و در عکس قفسه سینه (C.X.Ray ) شواهد افیوژن پریکارد دیده نمیشود. در مشاوره نورولوژی گزارش شده بیمار deep coma بوده، مردمکها به نور پاسخ می دهد ولی رفلکس قرنیه نداشته و در پاسخ به حرکات دردناک حرکتی در اندامها مشاهده نمی شود.
بیمار تا حدود 70روز در
ICU تحت مراقبتهای ویژه قرار داشته و سپس با تابلوی سپتی سمی فوت می نماید در گزارش آسیب شناسی چنین ذکر شده است: در مقاطع ریه خیز و خونریزی وسیع با نواحی آتلکتازی دیده می شود و در مقاطع کبد اتساع سینوزوئیدها و ارتشاح پراکنده سلولهای آماسی مشهود است.
بر اساس نظریه کارشناسان پزشکی قانونی، فوت بیمار، به دلیل عوارض ناشی از شوک آنافیلاکتیک در نتیجه تزریق سفتریاکسون بوده است. پس از فوت بیمار و گزارش نتیجه کالبد گشائی، خانواده بیمار به سازمان نظام پزشکی مراجعه و از عدم توجه به حساسیت بیمار به سفتریاکسون که منجر به مرگ وی شده است، شکایت می کنند. پس از بررسی پرونده توسط کارشناسان تخصصی ربوطه در هیات های بدوی، تجدیدنظر و عالی انتظامی سازمان نظام پزشکی، پزشک متخصص آنکال داخلی با وجود اینکه بیمار و همراهان وی سابقه حساسیت به آنتی بیوتیک تجویزی را به وی متذکر شده بودند و ایشان بدون توجه به سابقه حساسیت ، مجددا" تجویز آن را در پرونده منعکس کرده اند و دستیار کشیک که با وجود تذکر پرستار مربوطه و همراهان بیمار به حساسیت وی به آنتی بیوتیک در ضمن تجویز، مجددا" بعد از تزریق کورتون و دادن هیدروکسی زین، دستور تجویز مجدد این آنتی بیوتیک را داده اند و ضمنا" به علت تاخیر در حضور بر بالین بیمار، به ستناد ماده «3» و بند «ب» ماده «29» آئین نامه انتظامی نظام پزشکی و رعایت بند یک ماده 28 قانون سازمان نظام پزشکی در فوت متوفی مقصر شناخته شده و محکوم گردیده اند. توصیه: در این پرونده دستیار کشیک ادعا نموده حساسیت بیمار به سفتریاکسون را علی رغم تذکر بیمار فراموش کرده و در شرح حال بیمار قید ننموده است.
لذا به همکاران محترم توصیه می شود:
1- -در بدو ورود و به محض بستری شدن بیمار، در اولین فرصت شرح کاملی از بیمار گرفته و در پرونده منعکس نمایند (خصوصا" به موارد حساسیت های داروئی دقت و توجه کافی مبذول شود).
2- -به محض تماس کادر پرستاری و پرسنل بخش مبنی بر بدحال بودن بیمار، سریعا" بیمار را ویزیت نمایند.
3- -از تجویز داروهایی که بیمار سابقه حساسیت به آنها را ذکر می نماید خودداری شود.
مركز پيشگيري از قصور پزشكي معاونت انتظاميo پیک پیشگیری3
مردن به دنبال گلو درد

بیمار آقای جوانی است 32 ساله که نیمه شب با شکایت گلو درد به بیمارستان مراجعه و توسط پزشک عمومی معاینه و تحت درمان با آمپول بتامتازون ، آمپول پنی سیلین و سایر داروهای خوارکی قرار گرفته است . بیمار پس از این درمان ترخیص شده و بعد از حدود 3 ساعت به علت عدم بهبودی و احساس خفگی به همان بیمارستان مراجعه کرده و پس از معاینه مجدد توسط پزشک مذکور ، آمپول هیدروکورتیزون وریدی و آنتی هیستامین عضلانی برایش تزریق و سپس ترخیص شده است . بیمار حدود دو ساعت بعد دوباره به بیمارستان مراجعه و متاسفانه به علت دیسترس تنفسی فوت می کند پس از فوت ، جسد وی برای تعیین علت مرگ در پزشکی قانونی تحت کالبد شکافی قرار میگیرد و با توجه به شرح فوق و نتیجه کالبد شکافی و آزمایش های آسیب شناسی ، پزشکی قانونی علت مرگ را اپی گلوتیت حاد چرکی اعلام میکند . خانواده بیمار پس از فوت وی به سازمان نظام پزشکی مراجعه می کند و نسبت به عدم بستری و یا اعزام نکردن بیمار به یک مرکز درمانی مجهزتر شکایت مینمایند .
این پرونده تحت رسیدگی قرار میگیرد و پس از بررسی های کارشناسانه پرونده در هیات های انتظامی ، پزشک معالح به علت عدم ارزیابی دقیق از وضعیت بیمار و بستری نکردن وی در مراجعات بعدی جهت اقدامات درمانی اولیه و عدم مشاوره با متخصص مربوطه، مرتکب سهل انگاری و قصور تشخیص داده شده و محکوم میشود .
نکته آموزنده : برای جوانی که نیمه شب با درد گلو به بیمارستان مراجعه میکند و با اقدامات و درمانهای اولیه بهبود نمی یابد و در مراجعه دوم از احساس خفگی و گلو درد شاکی است ، مشاوره با متخصص آنکال و انجام اقدامات درمانی مؤثر تر و تحت نظر گرفتن وی ضروریست و انجام یک گرافی ساده از قفسه سینه ، گردن و تست
CBC نیز کمک شایان و موثری به تشخیص و درمان نموده و از ضایعات جبران تاپذیر بعدی پیشگیری مینماید .
نکته دوم : همکاران محترم توجه داشته باشند که بیمار همیشه با همه علائم ذکر شده تابلوهای کلینیکی بیماری که در کتب مرجع علمی آورده شده است مراجعه نمی کند و اصطلاحا" بیمار کتاب را مطالعه نکرده است که همه علایم بیماری را با خود داشته باشد .
اگر چه در مورد فوق با توجه به غیر شایع بودن اپی گلوتیت در بزرگسالان و با توجه به هوشیار بودن و عدم وجود دیسترس تنفسی در مراجعه اول، تشخیص اورژانسی بودن بیماری مشکل است اما در مراجعه دوم که بیمار با احساس خفگی آمده ، لزوم دقت بیشتر و مشاوره با متخصص مربوطه و تحت نظر گرفتن بیمار ضروری است تا پس از تشخیص صحیح بیماری ، درمان لازم صورت پذیرد .

 

 

 

 

 

گردآوری  :  احمددادپیشه کارشناس نظارت بر امور درمان ایرانشهر

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:11  توسط احمد دادپیشه  | 

دانلود کتاب داروشناسی

لینک دانلود

http://up98.org/upload/server1/01/a/lv6760qiw02mamg4dvub.doc

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:51  توسط احمد دادپیشه  | 

اصطلاحات پزشکی

 

 

a.a. = Amino Acids
A/G= Albumin/Globulin ratio
A-a gradient= Alveolar to Arterial Gradient
AAA= Abdominal Aortic Aneurysm
AAD= Antibiotic-associated diarrhea
AAO= Alert, awake and oriented
AAPM= American Association of Physics in Medicine
AAS= Acute Abdominal Series
ab, abs= Abdomen or Abdominal
AB= Abortion
ABC= Automatic Brightness Control
ABD= Abdomen
ABE= Acute Bacterial Endocarditis
ABG= Arterial Blood Gas
ABI= Acquired Brain Injury
AC= Alternating Current
AC= Before eating
ACB= Aortocoronary Bypass
ACD= Anemia of Chronic Disease
ACE= Angiotensin-Converting Enzyme
ACL= Anterior Cruciate Ligament
ACLS= Advanced Cardiac Life Support
ACS= Acute Coronary Syndrome
ACTH = Adrenocorticotropic Hormone
AD= Alzheimer’s Disease
ADA= Adenosine Deaminase
ADC= Analog-to-Digital Converter
ADD= Attention Deficit Disorder
ADH= Antidiuretic Hormone
ADHD= Attention Deficit Hyperactivity Disorder
ADR= Acute Dystonic Reaction
ADR= Adverse Drug Reaction
AE= Hyperkalemia
AEC= Automatic Exposure Control
AED= Antiepileptic Drug
AED= Automated External Defibrillator
AF= Amniotic Fluid
AF= Atrial Fibrillation or afebrile
AFB= Acid Fast Bacteria
AFP= Alpha-fetoprotein
AGC= Automatic Gain Control
AGN= Acute Glomerulonephritis
AI= Artificial Insemination or Aortic Insufficiency
AIDP= Acute Infectious and Parasitical Diseases
AIDP= Acute Inflammatory Demyelinating Polyneuropathy
AIDP= Autoimmune Progesterone Dermatitis
AIDS= Acquired Immune Deficiency Syndrome
AIN= Acute Interstitial Nephritis
AKA= Above the Knee Amputation
ALA= Aminolevulinic Acid
ALARA= As Low As Reasonably Achievable.
Alc= Alcohol
ALD= Alcoholic Liver Disease
ALG= Antilymphocytic Globulin
ALI= Acute Lung Injury
ALL= Acute Lymphoblastic Leukemia
ALP= Alkaline Phosphatase
ALPS= Autoimmune Lymphoproliferative Syndrome
ALS= Amyotrophic Lateral Sclerosis
ALT= Alanine Transaminase
amb= Ambulate
AMI= Acute Myocardial Infarction
AML= Acute Myeloid Leukemia
AMS= Acute Mountain Sickness
AMU= Atomic mass units
ANA= Anti-nuclear Antibody
ANS= Autonomic Nervous System
AODM= Adult-Onset Diabetes Mellitus (Type 2 Diabetes)
AOM= Acute Otitis Media
AP= Anterio-Posterior
APC= Atrial Premature Contraction
APD= Adult Polycystic Disease
APECED= Autoimmune Polyendocrinopathy-Candidiasis-ectodermal dystrophy
APH= Antepartum Hemorrhage
APKD= Adult Polycystic Kidney Disease
APLS= Antiphospholipid Syndrome
APR= Abdominoperineal Resection
APR= Anatomical Programmed Radiography
APS= Autoimmune Polyendocrine/Polyglandular Syndrome
APTT= Activated Partial Thromboplastin Time
AR= Specific Absorption Rate
ARC= AIDS-related Complex
ARDS= Acute Respiratory Distress Syndrome
ARF= Acute Renal Failure
Arg= Arginine
ARM= Artificial Rupture of Membranes
ARNA= American Radiological Nurses Association
ART= Antiretroviral Therapy
ARVC= Arrhythmogenic Right Ventricular Cardiomyopathy
ARVD= Arrhythmogenic Right Ventricular Dysplasia
AS= Aortic Stenosis
ASA= Acetylsalicylic Acid (Aspirin)
ASAP= As soon as possible
ASCAD= Arteriosclerotic Coronary Artery Disease
ASCVD= Arteriosclerotic Vascular Disease (Arteriosclerosis)
ASD= Atrial Septal Defect
ASD= Autism Spectrum Disorder
a-Se= Aamorphous Selenium
ASGUS= Atypical Squamous Glandular Cells of Undetermined Significance
ASH, ASHD= Arteriosclerotic Heart Disease (Coronary Heart Disease)
a-Si= Amorphous Silicon
ASIS= Anterior Superior Iliac Spine
ASO= Antistreptolysin-O
AST= Aspartate Transaminase
ATN= Acute Tubular Necrosis
ATNR= Asymmetrical Tonic Neck Reflex
ATP= Acute Thrombocytopenic Purpura
ATP= Adenosine triphosphate
ATS= Anti-tetanus Serum
A-V= Arteriovenous
AV= Arteriovenous/Atrioventricular
AVM= Arteriovenous Malformation
A-VO2= Arteriovenous Oxygen
AVR= Aortic Valve Replacement
AXR= Abdominal X-Ray
AZT= Azidothymidine
Ba= Barium
BAC= Blood Alcohol Content
BAL= Blood Alcohol Level
BAL= Bronchoalveolar Lavage
BAO= Basic Acid Output
BAS= Barium Swallow
BAT= Brown Adipose Tissue
BBB L= Left Bundle Branch Block
BBB R= Right Bundle Branch Block
BBB= Bundle Branch Block
BC= Blood Culture
BCAA= Brached Chain Amino Acid
BCC= Basal Cell Carcinoma
BCG= Bacille Calmette-Guerin (Tuberculosis Vaccination)
BCP= Birth Control Pill
BD= Bipolar Disorder
BDD= Body Dysmorphic Disorder
BDI= Beck Depression Inventory
BE= Barium Enema
Be= Beryllium
BEE= Basal Energy Expenditure
BGAT= Blood Glucose Awareness Training
BGL= Blood Glucose Level
bid= Twice a day
BiPAP= Bilevel Positive Airway Pressure
BIR= The British Institute of Radiology
BiVAD= Bilateral Ventricular Assist Device
BK= Bradykinin
BKA= below-the-knee amputation
bld= Blood
BM= Bone Marrow
BM= Bowel Movement
BMC= Bone Mineral Content
BMD= Bone Mineral Density
BMI= Body Mass Index
BMP= Blood Metabolic Profile
BMR= Basal Metabolic Rate
BMT= Bone Marrow Transplant
BNP= Brain Natriuretic Peptide
BOM= Bilateral Otitis Media
BOOP= Bronchiolitis Obliterans Organizing Pneumonia
BP= Blood Pressure
BPAD= Bipolar Affective Disorder
BPD= Borderline Personality Disorder
BPH= Benign Prostatic Hyperplasia
BPM= Beats Per Minute
BPPV= Benign Paroxysmal Positional Vertigo
BRBPR= Bright Red Blood Per Rectum
BRBPR= Bright Red Blood Per Rectum
BRCA 1= Breast Cancer 1 (human gene and protein)
BRP= Bathroom Priviledges
BS= Blood Sugar
BS= Breathe Sound, Bowel Sounds
BS= British Standard
BSA= Body Surface Area
BSE= Bovine Spongiform Encephalopathy
BSL= Blood Sugar Level
BT= Bleeding Time
BTL= Bilateral Tubal Ligation
BTP= Breakthrough pain
BUN= Blood Urea Nitrogen
BVP= Biventricular Vaginosis
BW= Bandwidth
BW= Body Weight
BX= Biopsy
C&S= Culture & Sensitivity
C/kg= Coulomb per Kilogram
C/O= Complaining of
Ca= Calcium
CA= Cancer
CA= Carcinoma
CAA= Crystalline Amino Acids
CABG= Coronary Artery Bypass Graft Surgery
CAD= Coronary Artery Disease
CADASIL= Cerebral Autosomal Dominant Arteriopathy with Subcortical Infarcts and Leukoencephalopathy
CAG= Coronary Angiography
CAG= Coronary Artery Graft
CAH= Chronic Active Hepatitis
CAH= Congenital Adrenal Hyperplasia
cAMP= Cyclic Adenosine Monophosphate
CAPD= Central Auditory Processing Disorder
CAPD= Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis
Caps= Capsule
CAT= Computed Axial Tomography
CAU= Caudal
CBC= Complete Blood Count
CBG= Capillary Blood Gas
CBS= Chronic Brain Syndrome
cc= Cardiac Catheter
CC= Chief Complaint
CCD= Charge Coupled Device
CCF= Congestive Cardiac Failure
CCK= Cholecystokinin
CCR= Cardiocerebral Resuscitation
CCU= Clean Catch Urine
CCU= Coronary Care Unit
CCV= Critical Closing Volume
CD= Compact Disc
CDH= Congenital Dislocated Hip
CDP= Cytosine Diphosphate
CDR= Recordable Compact Disc
CEA= Carcinoembryonic Antigen, Carotid Endarterectomy
CEU= Continuing Education Unit
CF= Cystic Fibrosis
CFS= Chronic Fatigue Syndrome
CGL= Chronic Granulocytic Leukemia
cGMP= Cyclic Guanosine Monophosphate
CGN= Chronic Glomerulonephritis
CH= Congenital Hypothyroidism
CHD= Coronary Heart Disease
ChE= Cholinesterase
CHF= Congestive Heart Failure
CHO= Carbohydrate
Chol= Cholesterol
CHT= Congenital Hypothyroidism
CI= Cardiac Index
CICU= Cardiac Intensive Care Unit
CIDP= Chronic Inflammatory Demyelinating Polyneuropathy
CINE= C inematographic
Circ= Circumcision
CIS= Carcinoma in situ
CJD= Creutzfeldt-Jakob Disease
CKD= Chronic Kidney Disease
CKMB= MB isoenzyme of creatine kinase
CLL= Chronic Lymphocytic Leukemia
CML= Chronic Myelogenous Leukemia/Chronic Myeloid Leukemia
CMML= Chronic Myelomonocytic Leukemia
CMP= Cytosine Monophosphate
CMS= Chronic Mountain Sickness
CMV= Cyomegalovirus
CN= Cranial Nerves
CNR= Contrast-to-Noise Ratio
CNS= Central Nervous System
CO= Cardiac Output, Carbon Monoxide
CO2= Carbon Dioxide
COAD= Chronic Obstructive Airways Disease
COCP= Combined Oral Contraceptive Pill
COLD= Chronic Obstructive Lung Disease
Conj= Conjunctiva
COPD= Chronic Obstructive Pulmonary Disease
COX-1= Cyclooxygenase 1
CP= Cerebral Palsy
CP= Chest Pain
CPAP= Continuous Positive Airway Pressure
CPK= Creatine Phosphokinase
CPKMB= Creatine Phosphokinase heart
CPP= Cerebral Perfusion Pressure
CPR= Cardiopulmonary Resuscitation
CPT= Current Procedural Terminology
CR= Computed Radiography
CRA= Cranial
CrCl= Creatinine Clearance
CREST= Calcinosis Raynaud Esophagus Sclerosis Teleangiectasiae
CRF= Chronic Renal Failure
CRF= Corticotropin-releasing factor
CRH= Corticotropin-releasing hormone
CRI= Chronic Renal Insufficiency
CRNS= Certified Registered Nurse Anesthetist
CRP= C-Reactive Protein
CRT= Cardiac Resynchronization Therapy
CRT= Cathode Ray Tube
CsA= Ciclosporin A
C-Section= Cesarean Section
CSF= Cerebrospinal Fluid
CsI= Caesium Iodide
CT= Computed Tomography
CT= Computerized Tomography
CTA= Computed Tomography Angiography

CTDI= Computed Tomography Dose Index

CTP= Cytosine Triphosphate
CTS= Carpal Tunnel Syndrome
CTU= Cancer Treatment Unit
CTX= Ceftriaxone Contractions
Cu= Copper
CV= Cardiovascular
CVA= Cerebrovascular Accident
CVA= Costovertebral Angle
CVAT= CVA tenderness
CVC= Central Venous Catheter
CVC= Chronic Venous Congestion
CVD= Cardiovascular Disease
CVI= Cardiovascular incident
CVID= Common Variable Immunodeficiency
CVP= Central Venous Pressure
CVS= Cardiovascular System
CXR= Chest X-Ray
D & C= Dilation and curettage
d.d. = Differential Diagnosis
D/C= Discharge
D5W= 5% dextrose in water
DAP= Dose Area Product
DAS= Data Acquisition System
DAT= Diet as tolerated
DAT= Direct Antiglobulin Test
DAW= Dispense as written
DBP= Diastolic Blood Pressure
DBS= Deep Brain Stimulation
DBT= Dialectical Behavioral Therapy
DC= Direct Current
DC= Discharge or Discontinue
DCBE= Double Contrast Barium Enema
DCIS= Ductal Carcinoma in situ
DCM= Dilated Cardiomyopathy
DDD= Daily Defined Doses
DDR= Direct Digital Radiography
DDS= Doctor of Dental Surgery
DDx= Differential Diagnosis
DECUB= Decubitis
DES= Diethylstilbestrol
Detox= Detoxification
DEXA= Dual Energy X-ray Absorptionmetry
DH= Department of Health
DHE= Dihydroergotamine
DHEA= Dehydroepiandrosterone
DHEA-S= Dehydroepiandrosterone Sulphate
DHF= Decompensated Heart Failure
DI= Diabetes Insipidus
DIC= Disseminated Intravascular Coagulation
DICOM= Digital Imaging and Communication in Medicine
DID= Dissociative Identity Disorder
DIP= Distal Interphalangeal Joint
DiPer Te= Diphtheria Pertussis Tetanus
Dis= Dislocation
DiTe= Diphtheria Tetanus
DIU= Death in Utero-Stillbirth
DJD= Degenerative Joint Disease (Osteoarthritis)
DKA= Diabetic Ketoacidosis
dl= Deciliter
DLE= Disseminated Lupus Erythematosus
DLP= Dose-Length Product
DM= Diabetes Mellitus
DMD= Doctor of Dental Medicine
DMD= Duchenne Muscular Dystrophy
DNA= Deoxyribonucleic acid
DNR= Do not resuscitate
DO= Doctor of Osteopathy
DOA= Dead on Arrival
DOA= Drugs of Abuse
DOB= Date of Birth
DOE= Dyspnea on Exertion
DP= Dorsalis Pedis
DPH= Diphenylhydantoin
DPL= Diagnostic Peritoneal Lavage
DPT= Diphtheria Pertussis Tetanus-DPT vaccine
DQE= Detective Quantum Efficiency
DSA= Digital Subtraction Angiography
DSM= Diagnostic and Statistical Manual
DT= Delirium Tremens
DT= Diphtheria Tetanus
DTA= Descending Thoracic Aorta
DTP= Diphtheria Tetanus Pertussis
DTPA= Diethylenetriaminepentaacetic Acid
DTR= Deep Tendon Reflex
DU= Duodenal Ulcer
DUB= Dysfunctional Uterine Bleeding
DVD= Digital Video Disc
DVT= Deep Vein Thrombosis
DX= Diagnosis
dz= Disease
E. Coli= Escherichia Coli bacteria
EAA= Essential Amino Acids
EACA= Epsilon-aminocaproic acid
Eb= Electron Binding Energy
EBCT= Electron Beam Computed Tomography
EBL= Estimated blood loss
EBM= Expressed Breast Milk
EBT= Electron beam tomography
EBV= Epstein-Barr Virus
ECF= Extracellular fluid
ECG= Electrocardiogram
ECHO= Echocardiogram
ECMO= Extracorporeal Membrane Oxygenation
ECT= Electroconvulsive Therapy
ED= Ectodermal Dysplasia
ED= Erectile Dysfunction
EDD= Estimated Date of Delivery
EDH= Epidural Hematoma
EDM= Esophageal Doppler Monitor
EDTA= Ethylene-diamine-tetra-acetic acid
EEG= Electroencephalogram
EEX= Electrodiagnosis
EF= Ejection Fraction
EFAD= Essential Fatty Acid Deficiency
EGD= Esophagogastroduodenoscopy
EI= Emotional Intelligence
EKG= Electrocardiogram
ELISA= Enzyme-linked Immunosorbent Assay
EmBx= Endometrial Biopsy
EMF= Endomyocardial Fibrosis
EMG= Electromyography
EMR= Electronic Medical Record
EMU= Early Morning Urine Sample
EMV= Eyes, motor, verbal response
ENT= Ear, Nose and Throat
EOM= extraocular Muscles
EOMI= Extraocular Movements Intact
EPH= Edema Proteinuria Hypertension
EPI= Echo Planar Imaging
EPO= Erythropoietin
EPS= Electrophysiology
EQ= Emotional Intelligence Quotient
ER= Emergency Room
ERCP= Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography
ESBL= Extended Spectrum Beta-Lactamase
ESR= Electron Spin Resonance
ESR= Erythrocyte Sedimentation Rate
ESRD= End-Stage Renal Disease
ESV= End-systolic Volume
ESWL= Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy
ET= Endotracheal
Etiol= Etiology
ETL= Echo Train Length
ETOH= Ethanol
ETS= Endoscopic Thoracic Sympathectomy
ETT= Endotracheal Tube
EUA= Examination under Anesthesia
EUP= Extrauterine Pregnancy
EUS= Endoscopic Ultrasonography
eV= Electron Volt
EVAR= Endovascular Aneurysm Repair
EVF= Erythrocyte Volume Fraction
Exam= Examination
Exp Lap= Exploratory Laparotomy
F/C= Fevers and/or Chills
F= Fahrenheit
FA= Flip Angle
Fab= Fragment Antigen Binding
FAMMM= Familial Atypical Multiple Mole Melanoma Syndrome
FAP= Familial Adenomatous Polyposis
FATSAT= Fat Saturation
FB= Foreign Body
FBC= Full Blood Count
FBE= Full Blood Exam
FBG= Fasting Blood Glucose
FBS= Fasting Blood Sugar
FDA= Food and Drug Administration
FDC= Follicular Dendritic Cells
FDD= Focus to Detector Distance
FDIU= Foetal Demise in Utero
FDP= Fibrin Degradation Product
FE= Field Echo
Fe= Iron
fem= Female
FEV= Forced Expiratory Volume
FFA= Free Fatty Acids
FFP= Fresh Frozen Plasma
FFT= Fast Fourier Transform
FHR= Fetal Heart Rate
FHS= Fetal Heart Sound
FHT= Fetal Heart Tones
FHx= Family History
FID= Focus to Isocentre Distance, Free Induction Decay
Flu= Influenza
FMF= Fetal Movements Felt
FMP= First Menstruation Period (Menarche)
fMRI= Functional Magnetic Resonance Imaging
FNA= Fine Needle Aspiration
FNAB= Fine Needle Aspiration Biopsy
FNAC= Fine Needle Aspiration Cytology
FNC= Full Nursing Care
FNH= Focal Nodular Hyperplasia
FOBT= Fecal Occult Blood Test
FOS= Full of Stool
FOV= Field Of View
FPG= Fasting Plasma Glucose
FPR= Fluoroscopy Programmed Radiography
FPS= Frames Per Second
FRC= Functional Residual Capacity
FROM= Full Range of Motion
FSBS= Finger-stick Blood Sugar
FSE= Fast Spin Echo
FSE= Fetal Scalp Electrode
FSH= Follicle-stimulating Hormone
FT= Fourier Transform
FTA= Fluorescent Treponemal Antibody
FTA-ABS= Fluorescent Treponemal Antibody Absorption
FTT= Failure to thrive
FU= Follow-up
FUO= Fever of Unknown Origin
FVC= Forced Vital Capacity
FWB= Full Weight Bearing

Fx, #= Fracture

G= Gravidity
G6PD= Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase
GA= General Anaesthesia
GABA= Gamma-Aminobutyric Acid
GAD= Generalized Anxiety Disorder
GB= Gallbladder
GBM= Glomerular Basement Membrane
GC= Gonorrhea or Gonococcus
GCA= Giant Cell Arteritis
GCF= Grid Conversion Factor
GCS= Glasgow Coma Scale
Gd= Gadolinium
Gd2O2S= Gadolinium Oxysulphide
GDA= Gastroduodenal Artery
GDLH= Glutamate Dehydrogenase
GDP= Guanosine Diphosphate
GE= Geometric Efficiency, General Electric, Gradient Echo
GERD= Gastroesophageal Reflux Disease
GETT= General by Endotracheal Tube
GFR= Glomerular Filtration Rate
GGT= Gamma Glutamyl Transpeptidase
GH= Growth Hormone
GHFR= Growth Hormone Releasing factor
GI= Gastrointestinal
GI= Glycemic Index
GIFT= Gamete Intrafallopian Transfer
GIST= Gastrointestinal Stromal Tumor
GIT= Gastrointestinal Tract
GITS= Gastrointestinal Therapeutic System
GMC= General Medical Condition
GM-CSF= Granulocyte-Monocyte-Colony Stimulating Factor
GMP= Guanosine Monophosphate
GN= Glomerulonephritis (Nephritis)
GnRH= Gonadotropin-Releasing Hormone
GOAT= Galveston Orientation and Amnesia Test
GOD= Glucose Oxidase
Gomer= Get Outta My ER
GORD= Gastroesophageal Reflux Disease
GOT= Glutamic-oxalacetic Transaminase
GPT= Glutamic-pyruvic transaminase
gr= Grain
GRAV I= First Pregnancy
GSW= Gun Shot Wound
GTT= Glucose Tolerance Test
GU= Gastric Ulcer
GU= Genitourinary
GVHD= Graft-versus-host disease
GXT= Graded Exercise Tolerance (stress test)
Gy= Gray
Gym= Gymnasium
Gyn= Gynecology
H & E= Hematoxylin and Eosin
H & H= Hemoglobin and Hematocrit
H&M= Hematemesis and Melena
H&P= History and Physical Examination
h.s. = At Bedtime
H/H= Henderson-Hasselbach Equation
h/o= History of
H+= Hydrogen Density
HA, H/A= Headache
HA= Hypertonia Arterialis
HAA= Hepatitis Associated Antigen
HAART= Highly Active Anti-aetroviral Therapy
HACE= High Altitude Cerebral Edema
HAD= HIV-associated dementia
HAE= Hereditary Angioedema
HAPE= High Altitude Pulmonary Edema
HAV= Hepatitis A Virus
HB= Heart Block
Hb= Hemoglobin
HbA= Hemoglobin A
HbA1C= Glycosylated hemoglobin
HbF= Fetal Hemoglobin
HBP= High Blood Pressure
HBsAg= Hepatitis B Surface Antigen
HBV= Hepatitis B Virus
HCC= Hepatocellular Carcinoma
hCG= Human Chorionic Gonadotropin
HCL= Hairy Cell Leukemia
Hct= Hematocrit
HCT= Hematopoietic Cell Transplantation
HCTZ= Hydrochlorothiazide
HCV= Hepatitis C Virus
HD= Hodgkin’s Disease
HDL= High-density lipoprotein
HDL-C= High-density lipoprotein-cholesterol
HDU= High Dependancy Unit
HDV= Hepatitis D virus
HEENT= Head, Eyes, Ears, Nose, Throat
HELP, HELLP= Hypertension, Elevated Liver enzymes, Low Platelets
Hema= Hematest
HEMA= Hydroxy Ethyl Methacrylate
HES= Hydroxyethyl Starch
HETE= Hydroxyeicosatetraenoic Acid
HEV= Hepatitis E Virus
Hgb= Hemoglobin
HGH= Human Growth Hormone
HGPRTase= Hypoxanthine-guanine Phosphoribosyl Transferase
HGV= Hepatitis G Virus
HH= Hiatus Hernia
HHT= Hereditary Hemorrhagic Telangiectisia
HHV= Human Herpesvirus
HI= Homicidal Ideation
Hib= Haemophilus Influenzae B
HIDS= Hyper-IgD Syndrome
HIS= Hospital Information System
HIT= Heparin-induced Thrombocytopenia
HIV= Human Immunodeficiency Virus
HJR= Hepatojugular Reflex
HL= Hearing Level
HL= Hepatic Lipase
HL= Hodgkin’s Lymphoma
HLA= Histocompatibility Locus Antigen
HLA= Human Leukocyte Antigen
HLHS= Hypoplastic Left Heart Syndrome
HMD= Hyaline Membrane Disease
HMG-CoA= 3-hydroxy-3-methyl-glutaryl-CoA
HMGR= 3-hydroxy-30methyl-glutaryl-CoA reductase
HMS= Hyper-reactive Malarial Splenomegaly
HMSN= Hereditary Motor Sensory Neuropathy
HN= Hemagglutinin-neuraminidase
HND= Hemolytic Disease of the Newborn
HNPCC= Hereditary Nonpolyposis Colorectal Cancer
HOB= Head of Bed
HOCM= Hypertrophic Obstructive Cardiomyopathy
HONK= Hyperosmolar Nonketotic Coma
HPA= Hypothalamic-Pituiatary-Adrenal Axis
HPETE= Hydroxyeicosatetraenoic Acid
HPF= High Power Field (Microscopy)
HPI= History of Present Illness
HPL= Human Placental Lactogen
HPOA= Hypertrophic Pulmonary Osteoarthropathy
HPV= Human Papillomavirus
HR= Heart Rate
HRT= Hormone Replacement Therapy
H-S= Heel-to-shin test
hs= Hours of Sleep
HSC= Human Chorionic Somatomammotropin
HSG= Hysterosalpingogram
HSM= Hepatosplenomegaly
HSP= Henoch-Schonlein Purpura
HSV= Herpes Simplex Virus
HT, HTN= Hypertension
Ht= Height
HTLV= Human T-lymphotropic Virus
HTPA= Hypothalamic-pitutary-adrenal axis
HTVD= Hypertensive Vascular Disease
HU= Hounsfield Unit
HUS= Hemolytic Uremic Syndrome
HVLT= High-velocity Lead Therapy
Hx= History (medical)

Hz= Hertz


I&D= Incision and Drainage
I&O= Inputs and Outputs, Intake and Outputs
i.s.q. = No change
I131= Radioactive Iodine
IA= Intra-arterial
IABP= Intra-aortic Balloon Pump
IAI= Intra-amniotic Infection
IBC= Inflammatory Breast Cancer
IBD= Inflammatory Bowel Disease
IBS= Irritable Bowel Syndrome
IC= Ileocecal
IC= Immune Complex
IC= Immunocompromised
IC= Informed Consent
IC= Intensive Care
IC= Interstitial Cystitis
IC= Intracardiac
ICCU= Intensive Cardiac Care Unit
ICD= Implantable Cardioverter-defibrillator
ICD-10= International Classification of Diseases – 10th revision
ICDS= Integrated Child Development Services Program
ICF= Intracellular Fluid
ICG= Impedance Cardiography
ICH= Intracerebral Hemorrhage
ICP= Intracranial Pressure
ICRP= International Commison on Radiological Protection
ICS= Intercostal Space
ICU= Intensive Care Unit
ID= Infectious Disease or Identifying Data or Identification
IDA= Iron Deficiency Anemia
IDC= Idiopathic Dilated Cardiomyopathy
IDC= Indwelling Catheter
IDC= Infiltrating Ductal Carcinoma
IDDM= Insulin Dependent Diabetes Mellitus
IDL= Intermediate Density Lipoprotein
IDP= Infectious Disease Precautions/Process
IF= Immunofluorescence
IFG= Impaired Fasting Glycaemia
Ig= Immunoglobulin
IgA= Immunoglobulin A
IgD= Immunoglobulin D
IgE= Immunoglobulin E
IgG= Immunoglobulin G
IgM= Immunoglobulin M
IGT= Impaired Glucose Tolerance
IHC= Immunohistochemistry
IHD= Ischemic Heart Disease
IHSS= Idiopathic Hypertropic Subaortic Stenosis
II= Image Intensifier
IM= Intramuscular
IM= Intramuscular
IMA= Inferior Mesenteric Artery
IMB= InterMenstrual Bleed
IMI= Intramuscular Injection
IMN= Infectious Mononucleosis
IMS= Irritable Male Syndrome
IMT= Intima-media Thickness
IMV= Intermittent Mandatory Ventilation
Inc= Incomplete
Inf= Injection
INF= Intravenous Nutritional Fluid
INH= Isoniazid
IO= Intraosseous Infusion
IOL= Induction Of Labor
IOP= Intraocular Pressure
IP= Interphalangeal Joint
IPPB= Intermittent Positive Pressure Breathing
IPPV= Intermittent Positive Pressure Ventilation
IPS= Intra-Peritoneal Sounds
IQ= Intelligence Quotient
IR= Inversion Recovery, Interventional Radiology
IRDM= Insulin Resistant Diabetes Mellitus
ISA= Intrinsic Sympathomimetic Activity
ISDN= Isosorbide dinitrate
ISH= Isolated Systolic Hypertension
ISMN= Isosorbide Mononitrate
ISO= International Organization for Standardization
IT= Interthecal
ITP= Idiopathic Thrombocytopenic Purpura
ITU= Intensive Treatment/Therapy Unit
IU= International Units
IUCD= Intrauterine Contraceptive Device
IUD= Intrauterine Death
IUD= Intrauterine Device
IUFD= Intrauterine Foetal Demise
IUI= Intrauterine Insemination
IUP= Intrauterine Pregnancy
IUS= Intrauterine System
IV= Intravenous
IV= Intravenous
IVC= Inferior Vena Cava
IVC= Intravenous Cholangiogram
IV-DSA= Intravenous Digital Subtraction Angiography
IVDU= Intravenous Drug User
IVF= In vitro fertilization
IVF= Intravenous Fluids
IVP= Intravenous Pyleogram
IVPB= Intravenous Piggyback
IVU= Intravenous Urogram


IVUS= Intravascular Ultrasound

JIA= Juvenile Idiopathic Arthritis
JMS= Junior Medical Student
JODM= Juvenile-Onset Diabetes Mellitus
JRA= Juvenile Rheumatoid Arthritis
JRCERT= Joint Review Committee on Education in Radiologic Technology
JVD= Jugular Vein Distension
JVP= Jugular Venous Pressure
K= Potassium
KA= Ketoacidosis
KBr= Potassium Bromide
Kcal= Kilocalorie
KCCT= Kaolin Cephalin Clotting Time
KeV= Kiloelectron Volt
kg= Kilogram
KIV= Keep in View
KLS= Kidney, Liver, Spleen
KOR= Keep Open Rate
KS= Kaposi’s Sarcoma
KSHV= Kaposi’s sarcoma-associated Herpes virus
KUB= Kidneys, Ureters and Bladder
KVO= Keep Vein Open
kVp= Kilovoltage Peak
L&D= Labor and Delivery (Childbirth)
L= Leukocytes (White Blood Cells)
L= Lumbar vertebrae
LA= Left Atrium, Lymphadenopathy
Lab= Laboratory
LABBB= Left Anterior Bundle Branch Block
LAD= Left Anterior Descending-Coronary Artery
LAD= Left Axis Deviation-Electrocardiogram
LAD= Leukocyte Adhesion Deficiency
LAD= Lymphadenopathy
LAE= Left Atrial Enlargement
LAHB= Left Anterior Hemiblock
Lam= Laminectomy
LAO= Left Anterior Oblique
Lap= Laparotomy
LAP= Leukocyte Alkaline Phosphatase
LAR= Low Anterior Resection
LARP= Left-Anterior, Right-Posterior
LAS= Lymphadenopathy Syndrome
LASIK= Laser-Assisted In-Situ Keratomileusis
Lat= Lateral
lb, LB= Pound
LBBB= Left Bundle Branch Block
LBO= Large Bowel Obstruction
LBP= Low Back Pain
Lc of ch= Laxative of choice
LCA= Left Coronary Artery
LCD= Low Contrast Detail, Liquid Crystal Display
LCIS= Lobular Carcinoma in situ
LCM= Lymphocytic Meningitis
LCR= Low Contrast Resolution
LCX= Left Circumflex Artery
LDH= Lactate Dehydrogenase
LDL= Low Density Lipoprotein
LDL-C= Low Density Lipoprotein Cholesterol
L-DOPA= Levo-Dihydroxyphenylalanine
LE= Lower Extremity
LE= Lupus Erythematosus
LEC= Lupus Erythematosus Cell
LES= Lower Esophageal Sphincter
LES= Lupus Erythematosus Systemicus
Leu= Leukocytes
LFT= Liver Function Test
LGL= Lown-Ganong-Levine Syndrome
LGM= Lymphogranulomatosis Maligna
LGV= Lymphogranuloma Venereum
LH= Luteinizing Hormone
LI= Linear Interpolator
Lig= Ligament
LIH= Last Image Hold
LIH= Left Inguinal Hernia
LLE= Left Lower Extremity
LLL= Left Lower Lobe
LLQ= Left Lower Quadrant
LM= Left Main
LMA= Left Mentoanterior-Fetal Position
LMCA= Left Main Coronary Artery
LMD= Local Medical Doctor
LMP= Last Menstrual Period
LN= Lymph Node
LOA= Left Occipitoanterior
LOC= Level of Consciousness
LOP= Left Occipitoposterior
LORTA= Loss of Resistance To Air
LOS= Length of Stay
Lot= Lotion
Lp= Lipoprotein
LP= Lumbar Puncture (Spinal Tap)
LPH= Left Posterior Hemiblock
LPL= Lipoprotein Lipase
LPN= Licensed Practical Nurse
LPO= Left Posterior Oblique
LR= Lactated Ringer’s Solution
LRTI= Lower Respiratory Tract Infection
LSB= Left Sternal Border
LSD= Lysergic Acid Diethylamide
LSF= Line Spread Function
LT= Left
LTAC= Long-term Acute Care
LUL= Left Upper Lobe-Lung
LUQ= Left Upper Quadrant
LUT= Look Up Table
LV= Left Ventricle
LVAD= Left Ventricular Assist Device
LVEDP= Left Ventricular End Diastolic Pressure
LVEF= Left Ventricular Ejection Fraction
LVF= Left Ventricular Failure
LVH= Left Ventricular Hypertrophy
LVOT= Left Ventricular Outflow Track
Ly= Lymphocytes
lytes= Electrolytes
M&M= Morbidity & Mortality
M= Murmur (heart murmur)
mA= Milliamperage
MAE= Moves All Extremities
MAL= Midaxillary Line
MAMMO= Mammography, Mammogram
MAO-I= Monoamine Oxidase Inhibitor
MAP= Mean Arterial Pressure
MARSA= Methicillin and Aminoglycoside-resistant Staphylococcus aureus
mAs= Milliampere Seconds
MAS= Morgagni-Adams-Stokes Syndrome
MAST= Medical Antishock Trousres
MAT= Multifocal Atrial Tachycardia
MBT= Maternal Blood Type
MC&S= Microscopy, Culture and Sensitivity
MC= Metacarpal Bone
MCH= Mean Cell Hemoglobin
MCH= Mean Corpuscular Hemoglobin
MCHC= Mean Cell Hemoglobin Concentration
MCP= Metacarpophalangeal Joint
MCV= Mean Cell Volume
MDA= Medical Devices Agency
MDCT= Multi-Detector Computed Tomography
MDD= Major Depressive Disorder (Clinical Depression)
MDD= Medical Device Directive
MDE= Major Depressive Episode
MDI= Metered Dose Inhaler
MDS= Myelodysplastic Syndrome
MEDLINE= Medical Literature Analysis and Retrieval System Online
MEN= Multiple Endocrine Neoplasia
mEq= milliequivalent
MeSH= Medical Subject Headings
MET= Metabolic Equivalent
met= Metastasis
Mg= Magnesium
mg= milligram
MgSO4= Magnesium Sulfate
MGUS= Monoclonal Gammopathy of Undetermined Significance
MI= Myocardial Infarction (Heart Attack)
MIC= Minimum Inhibitory Concentration
MICA= Mental Illness and Chemical Abuse
MICU= Mobile Intensive Care Unit
MinIP= Minimum Intensity Projection
MIP= Maximum Inspiratory Pressure
MIP= Maximum Intensity projection
mL= milliliter
MLC= Mixed Lymphocyte Culture
MLE= Midline Episiotomy
MM= Myeloid Metaplasia
MMEF= Maximal Mid Expiratory Flow
mmol= millimole
MMPI= Minnesota Multiphasic Personality Inventory
MMR= Measles, Mumps, Rubella
Mo= Molybdenum
Mo= Monocytes
MOD= Magneto-Optical Disc
mod= Moderate
mod= Modified
MODY= Maturity Onset Diabetes of the Young
MOM= Milk of Magnesia
Mono= Infectious Mononucleosis (Glandular Fever)
MOPP= Mechlorethamine, Vincristine, Procarbazine and Prednisone
MPD= Myeloproliferative Disease
MPV= Mean Platelet Volume
MR= Mental Retardation
MR= Mitral Regurgitation
MR= Modified Release
MRA= Magnetic Resonance Angiography
MRA= Magnetic Resonance Angiography
MRCP= Magnetic Resonance Cholangiopancreatography
MRG= Murmurs, Rubs and Gallops
MRI= Magnetic Resonance Imaging
MRS= Magnetic Resonance Spectroscopy
MRSA= Methicillin-resistant Staphylococcus Aureus
MS= Mental Status
MS= Mitral Stenosis
MS= Multiple Sclerosis
MSAD= Multiple Scan Average Dose
MSCT= Multi-Slice Computed Tomography
MSE= Mental Status Examination
MSH= Melanocyte-Stimulating Hormone
MSM= Methylsulfonylmethane
MSO4= Morphine or Morphine Sulfate
MSSA= Methicillin-sensitive Staph aureus
MSU= Midstream Urine Sample
MSUD= Maple Syrup Urine Disease
MT= Metatarsal Bone
MTBI= Mild Traumatic Brain Injury
MTF= Modulation Transfer Function
MTP= Metatarsalphalangeal Joint
MTX= Methotrexate
MVA= Motor Vehicle Accident
MVC= Motor Vehicle Crash
MVI= Multivitamin Injection
MVP= Mitral Valve Prolapse
MVPS= Mitral Valve Prolapse Syndrome
MVR= Mitral Valve Replacement
MVV= Maximum Voluntary Ventilation
Mz= Magnetization Vector
N&V= Nausea and Vomiting
n.s. = Not Significant
Na= Sodium
NABS= Normoactive Bowel Sounds
NAD= No Abnormality Detected
NAD= No Apparent Distress
NAS= No Added Salt
NB= Newborn
NBN= Newborn Nursery
NC= Nasal Cannula
NC= Nerve Action Potential
NCC= Noncompaction Cardiomyopathy
NCRP= National Council on Radiation Protection and Measurment
NCS= Nerve Conduction Study
NCT= Nerve Conduction Test
NCV= Nerve Conduction Velocity
ND= Not Done
Ne= Neutrophil Granulocytes
NE= Norepinephrine
NEC= Not Elsewhere Classified
NED= No Evidence of Recurrent Disease
Neg= Negative
NEMA= National Equipment Manufacturers Agency
Neo= Neoplasm
NEQ= Noise Equivalent Quanta
NES= Not Elsewhere Specified
NEX= Number of Excitations
NFR= Not for Resuscitation
ng= Nanogram
NG= Nasogastric
NGT= Nasogastric Tube
NGU= Non-Gonococcal Urethritis
NHL= Non-Hodgkin Lymphoma
NI= Normal
NICU= Neonatal Intensive Care Unit
NIDDM= Non-Insulin Dependent Diabetes Mellitus (Type 2 Diabetes)
NK= Natural Killer Cells
NKA= No Known Allergies
NKDA= No Known Drug Allergies
NLP= Neuro-Linguistic Programming
NLP= No Light Perception
NM= Nuclear Medicine
NMR= Nuclear Magnetic Resoance
NNH= Number Needed to Harm
NNT= Number Needed to Treat
No. = Number
NO= Nitric Oxide
NOF= Neck of Femur Fracture
Non rep. = Do not repeat
NOS= Nitric Oxide Synthase
NOS= Not Otherwise Specified
NPH= Normal Pressure Hydrocephalus
Npl= Neoplasm
NPO= Nil per os
NPTAC= No Previous Tracing Available For Comparison
NRB= Non-Rebreather Mask
NRC= Nuclear Ragulatory Commission
NREM= Non-Rapid Eye Movement
NRM= No Regular Medications
NRPB= National Radiological Protection Board
NS= Normal Saline
NSA= No Significant Abnormality
NSAID= Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drug
NSCC= Non-squamous-cell carcinoma
NSD= Normal Spontaneous Delivery (Natural Childbirth)
NSE= Neurospecific Enolase
NSR= Normal Sinus Rhythm
NST= Non-Stress Test
NSTEMI= Non-ST Elevation Myocardial Infarction
NSU= Non-Specific Urethritis
NT= Nasotracheal
NT= Not Tested
NTG= Nitroglycerin
NTT= Nasotracheal Tube
NVD= Nausea, Vomiting and Diarrhea
NVD= Normal Vaginal Delivery
NVDC= Nausea, Vomiting, Diarrhea and Constipation
O&P= Ova and Parasites
O/E= On examination
O2= Oxygen
OA= Osteoarthritis
OB-GYN= Obstetrics and Gynecology
Obl= Oblique
OBL= Oblique
OBS= Organic Brain Syndrome
Occ= Occasional
OCD= Obsessive Compulsive Disorder
OCG= Oral Cholecystogram
OCNA= Old Chart Not Available
OCP= Oral Contraceptive Pill
OCPD= Obsessive Compulsive Personality Disorder
OCT= Optical Coherence Tomography
od= Everyday
OD= Occupational Disease
OD= Optical Density
OD= Overdose
OD= Right Eye (Latin: Oculus Dexter)
OE= Otitis Externa (Ear Infection)
OGTT= Oral Glucose Tolerance Test
Oint= Ointment
om= Every Morning
OM= Otitis Media (Ear Infection)
OME= Otitis Media with Effusion
on= Every Night
OOB= Out of bed
OPD= Outpatient Department
OPPT= Oriented to Person, Place and Time
OPV= Oral Polio Vaccine
OPV= Outpatient Visit
OR= Operating Room
ORIF= Open Reduction Internal Fixation
ORSA= Oxacillin-resistant Staphylococcus aureus
OS= Left Eye (Ltin-Oculus Sinister)
OS= Orthopedic Surgery
OSA= Obstructive Sleep Apnea
OSH= Outside Hospital
OSHA= Occupational Safety and Health Administration
Osm= Osmolarity
Osteo= Osteomyelitis
OT= Occupational Therapy
OTC= Over-the-counter Drug
OTD= Out the Door
OTPP= Oriented to Time Place and Person
OU= Both eyes (Latin: Oculi Uterque)
oz= Ounce

P&A= Percussion and Auscultation

P&PD= Percussion and Postural Drainage
p.c. = After Food (Latin: Post Cibum)
p.o. = By Mouth
p.r. = Per rectum
p.v. = Per Vagina
P= Phosphorus
P= Post
P= Pulse
PA= Physician Assistant
PA= Posteroanterior
PA= Pulmonary Artery
PAC= Premature Atrial Contraction
PAC= Pulmonary Artery Catheter
PACS= Picture Archive and Communications System
PAD= Peripheral Artery Disease
PAF= Paroxysmal Atrial Fibrillation
PAF= Platelet Activating Factor
PAI-1= Plasminogen Activator Inhibitor 1
PAL= Posterior Axillary Line
PALS= Pediatric Advanced Life Support
PAN= Polyarthritis Nodosa
PAO= Peak Acid Output
PAO2= Alveolar Oxygen
PaO2= Peropheral Arterial Oxygen Content
PAOD= Peripheral Artery Occlusive Disease
PAP= Papanicolaou Stain
Pap= Papanicolaou Test (Pap Smear)
PAP= Positive Airway Pressure
PAP= Pulmonary Artery Pressure
PARA I= Indicating a woman with one child
PAT= Paroxysmal Atrial Trachycardia
Pb= Lead
PBL= Positive Beam Limitation
PCA= Patient Care Report
PCA= Patient-controlled Analgesia
PCa= Prostate Cancer
PCD= Postconcussional Disorder
PCI= Percutaneous Coronary Intervention
PCL= Posterior Cruciate Ligament
PCN= Penicillin
PCNSL= Primary CNS Lymphoma
PCO= Polycystic Ovary
PCOS= Polycystic Ovarian Syndrome
PCP= Pneumocystis Pneumonia
PCP= Primary Care Physician
PCR= Polymerase Chain Reaction
PCS= Post-concussion Syndrome
PCV= Packed Cell Volume
PCV= Polycythemia vera
PCWP= Pulmonary Capillary Wedge Pressure
PD= Parkinson’s Disease
PD= Peritoneal Disease
PDA= Patent Ductus Arteriosus
PDD= Pervasive Developmental Disorder
PDE= Phosphodiesterase
PDR= Physician’s Drug Reference
PDT= Photodynamic Therapy
PE= Physical Examination
PE= Pre-eclampsia
PE= Pulmonary Embolism
PEA= Pulseless Electrical Activity
PEEP= Positive End Expiratory Pressure
PEF= Peak Expiratory Flow
PEFR= Peak Expiratory Flow Rate
PEG= Percutaneous Endoscopic Gastrostomy
pen= Penicillin
Per Vag= Per Vaginam
PERLA= Pupils Equal and Reactive to Light and Accomodation
PERRL= Pupils Equal, Round, Reactive to Light
PET= Positron-emission Tomography
PFO= Patent Foramen Ovale
PFT= Pulmonary Function Test
pg= Picogram
PGCS= Paediatric Glasgow Coma Scale
pH= Hydrogen Ion Concentration
PH= Pulmonary Hypertension
Ph1= Philadelphia Chromosome
PHTLS= Prehospital Trauma Life Support
PHx= Past History (medical)
PI= Present Illness
PI= Pulmonic Insufficiency Disease
PICC= Peripherally Inserted Central Catheter
PID= Pelvic Inflammatory Disease
PID= Prolapsed Intervertibral Disc
PIH= Pregnancy Induced Hypertension
PIP= Proximal Interphalangeal Joint
PK= Pyruvate Kinase
PKA= Protein Kinase A
PKD= Polycystic Kidney Disease
PKU= Phenylketonuria
PLAT= Tissue Plasminogen Activator
PLT= Platelets
PM&R= Physical Medicine and Rehabilitation
PMB= Post-Menopausal Bleeding
PMH= Past Medical History
PMH= Perimesencephalic Subarachnoid Hemorrhage
PMI= Point of Maximal Impulse
PMN= Polymorphonuclear Leukocytes
PMR= Percutaneous Myocardial Revascularisation
PMR= Polymyalgia Rheumatica
PMS= Premenstrual Syndrome
PMT= Photomultiplier Tube
PND= Paroxysmal Nocturnal Dyspnea
PNM= Perinatal Mortality
POD= Postoperative Days
POEMS= Polyneuropathy, Organomegaly, Endocrinopathy, Monoclonal Protein, Skin Changes
poly= Polymorphonuclear Cells
POSL= Pulse Optically Stimulated Luminescence Dosimeter
Post= Posterior
POX= Peroxidase
PP= Post-partum
PP= Postprandial or Pulsus Paradoxus or Pulse Pressure
PPCS= Prolonged Post-Concussion Syndrome
PPD= (Cigarette) Packs Per Day
PPD= Postpartum Depression
PPD= Purified Protein Derivative or Mantoux Test
PPH= Postpartum Hemorrhage
PPH= Primary Pulmonary Hypertension
PPH= Procedure for Prolapse and Hemorrhoids
PPI= Proton Pump Inhibitor
PPROM= Preterm Premature Rupture of Membranes
PPS= Pulses Per Second
Ppt= Precipitate
PPTCT= (HIV) Prevention of Parent To Child Transmission
PPTL= Post-Partum Tubal Ligation
PR= Prothrombin Ratio
PRA= Plasma Renin Activity
PRBC= Packed Red Blood Cells
Preme= Premature Baby
Prep= Preparation
PRE-SAT= Presaturation
PRIND= Prolonged Reversible Ischemic Neurologic Deficit
PRL= Prolactin
PRN= As Necessary
Prog= Prognosis
PROM= Premature Rupture of Membranes
PRP= PanRetinal Photocoagulation
PRV= Polycythemia rubra vera
PS= Pulmonic Stenosis
PSA= Prostate Specific Antigen
PSF= Point Spread Function
PSH= Pscychosocial History
PSP= Phenylsulphtalein
PSP= Photostimulable Phosphor
PSS= Progressive Systemic Sclerosis
PSV= Pressure Supported Ventilation
Pt= Patient
PT= Physical Therapy
PT= Prothrombin Time
PTA= Percutaneous Transluminal Angioplasty
PTA= Peritonsillar Abscess
PTA= Post-traumatic Amnesia
PTA= Prior to admission
PTB= Pulmonary Tuberculosis
PTC= Percutaneous Transhepatic Cholangiography
PTCA= Percutaneous Transluminal Coronary Angioplasty
PTCA= Percutaneous Transluminal Coronary Angioplasty
PTD= Prior to Discharge
PTH= Parathyroid Hormone
PTHC= Percutaneous Transhepatic Cholangiography
PTSD= Post-traumatic Stress Disorder
PTSS= Posttraumatic Stress Syndrome
PTT= Partial Thromboplastin Time
PTU= Propylthioluracil
PTx= Pneumothorax
PUD= Peptic Ulcer Disease
PUO= Pyrexia of Unknown Origin
PUVA= Psoralen UV A
PVC= Premature Ventricular Contraction
PVD= Peripheral Vascular Disease
PVFS= Post-viral Fatigue Syndrome
PVR= Pulmonary Vascular Resistance
PVS= Persistent Vegetative State
PVS= Pulmonary Valve Stenosis
PWP= Pulmonary Wedge Pressure
Px= Physical Examination
Px= Prognosis
P-Y= Pack-years
q.a.d. = Every Other Day (Latin: Quaque Altera Die)
q.AM= Every morning
q.d. = Each Day
q.d.s. = Four Times Each Day
q.h. = Each Hour
q.h.s. = Every bedtime
q.I. = As much as you like
q.i.d. = Four Times Each Day
q.m.t. = Every Month
q.n. = Every Night
q.o.d. = Every Other Day
q.o.h. = Every other hour
q.s. = AS much as suffices
q.w.k. = Weekly
q= Each, every (Latin: Quaque)
q4h, q6h= Every 4 hours, every 6 hours
QA= Quality Assurance
QALY= Quality-adjusted Life Years
QC= Quality Control
QNS= Quantity Not Sufficient
QOF= Quality and Outcomes Framework
Qs/Qt= Shunt Fraction
qt= Quart
Qt= Total Cardiac Output

R&F= Radiography and Fluoroscopy

r/g/m= rubs/gallops/murmurs
R/O= Rule Out
RA= Refractory Anemia
RA= Rheumatoid Arthritis
RA= Right Atrium
Rad hys= Radical Hysterectomy
rad= Radian
RAD= Radiation Absorbed Dose
RAD= Reactive Attachment Disorder
RAD= Reflex Anal Dilatation
RAD= Right Axis Deviation
RAE= Right Atrial Enlargement
RAI= Radioactive Iodine
RAM= Random Access Memory
RAO= Right Anterior Oblique
RAP= Right Atrial Pressure
RAPD= Relative Afferent Pupilary Defect
RBBB= Right Bundle Branch Block
RBC= Red Blood Cells
RBC= Red Blood Count
RBP= Retino-binding Protein
RCA= Right Coronary Artery
RCM= Restrictive Cardiomyopathy
RCM= Right Costal Margin
RCT= Randomized Controlled Trial
RD= Retinal Detachment
RDA= Recommended Daily Allowance
RDS= Respiratory Distress Syndrome
RDW= Red Cell Distribution Width
RELP= Restriction Fragment Length Polymorphism
REM= Radiation Equivalent Man
REM= Rapid Eye Movement
RES= Reticuloendothelial System
RF= Rheumatic Fever
RF= Rheumatoid Factor
RFLP= Restriction Fragment Length Polymorphism
RFOV= Reconstruction Field Of View
RFT= Renal Function Test
Rh= Rhesus factor
Rh= Rhodium
RHD= Rheumatoid Heart Disease
RhF= Rheumatoid Factor
RIA= Radioimmunoassay
RIBA= Radioimmunoblotting Assay
RICE= Rest, Ice, Compression and Elevation
RIH= Right Inguinal Hernia
RIMA= Reversible Inhibitor of Monoamine Oxidase A
RIND= Reversible Ischemic Neurologic Deficit
RIS= Radiology Information System
RL= Ringer’s Lactate
RLE= Right Lower Extremity
RLL= Right Lower Lobe-lung
RLN= Recurrent Laryngeal Nerve
RLN= Regional Lymph Node
RLQ= Right Lower Quadrant
RLS= Restless Legs Syndrome
RML= Right Middle Lobe-lung
RNA= Ribonucleioc Acid
RNV= Radionuclear Ventriculography
ROA= Right Occipital Anterior
ROI= Region Of Interest
ROM= Range of Motion
ROP= Right Occipital Posterior
ROS= Review of Systems
ROSC= Return of Spontaneous Circulation
RPG= Retrograde Pyelogram
RPO= Right Posterior Oblique
RPR= Rapid Plasma Reagin Test
RQ= Respiratory Quotient
RR= Respiratory Rate
RRR= Regular Rate and Rhythm
RSI= Rapid Sequence Induction
RSNA= Radiological Society of North America
RSV= Respiratory Syncytial Virus
RT= Respiratory Therapy
RT= Right, Registered Technologist
RTA= Renal Tubal Acidosis
RTC= Return to Clinic
RTS= Revised Trauma Source
RU= Resin Uptake
RUE= Right Upper Extremity
RUG= Retrograde Urethogram
RUL= Right Upper Lobe – lung
RUQ= Right Upper Quadrant
RV= Residual Volume
RV= Right Ventricle
RVAD= Right Ventricular Assist Device
RVF= Right Ventricular Failure
RVH= Right Ventricular Hypertrophy
RVSP= Right Ventricular Systolic Pressure
RVT= Renal Vein Thrombosis
Rx= Prescription Drug or medical treatment
S&E= Sugar and Acetone
s.c. = Subcutaneous
s.d. = Subdermal
S= Sacrum
S1= First Heart Sound
S2= Second Heart Sound
SA= Sinoatrial Node
SAA= Syntheric Amino Acid
SAB= Spontaneous Abortion (Miscarriage)
SAB= Staphylococcal Bacteremia
SAH= Subarachnoid Hemorrhage
SAN= Sinoatrial Node
SaO2= Oxygen Saturation of Artial Blood
SAPS II= Simplified Acute Physiology Score
SAPS III= Simplified Acute Physiology Score
SARS= Severe Acute Respiratory Syndrome
Sat= Saturation
SB= Small Bowel
SBE= Subacute Bacterial Endocarditis
SBFT= Small Bowel Follow Through
SBO= Small Bowel Obstruction
SBP= Spontaneous Bacterial Peritonitis
SBP= Systolic Blood Pressure
SBS= Short Bowel Syndrome
SCAR= Society for Computer Applications in Radiology
SCC= Squamous Cell Carcinoma
SCID= Severe Combined Immunodeficiency
Scope= Microscope or Endoscope
SCP= Service Class Provider
SCr= Serum Creatinine
SCR= Silicon Controlled Rectifier
SCU= Service Class User
SD= Standard Deviation
SDH= Subdermal Hematoma
SE= Spin Echo
Sed= Sedimentation
Segs= Segmented Cells
SEM= Systolic Ejection Murmur
SFA= Serum Folic Acid
SFA= Superficial Femoral Artery
SFOV= Scan Field Of View
SG cath= Swan-Ganz Catheter
SGA= Small for Gestational Age
SGGT= Serum Gamma-Glutamyl Transpeptidase
SGOT= Serum Glutamic Oxaloacetic Transaminase
SGPT= Serum Glutamic Pyruvic Transaminase
SHBG= Sex Hormone-Binding Globulin
SHx= Social history
SHx= Surgical History
SI= International System of Units
SI= Sacroiliacal (SI Joint)
SI= Seriously Ill
SI= Suicidal Ideation
SIADH= Syndrome of Inappropriate Antidiuretic Hormone
SICU= Surgical Intensive Care Unit
SID= Source to Image Distance
SIDS= Sudden Infant Death Syndrome
sig= Write on label
SIMV= Synchronized Intermittent Mechanical Ventilation
SIT= Stress Inoculation Training
SK= Streptokinase
sl= Sublingual
SLE= Systemic Lupus Erythematosus
SLR= Straight Leg Raise
SM= Multiple Sclerosis
SMA= Sequential Multiple Analysis
SMA= Spinal Muscular Atrophy
SMA= Superior Mesenteric Artery
SMA-6= Six-channel Serum Multiple Analysis
SMA-7= Serum Metabolic Assay
SMO= Slips made out
SMS= Senior Medical Student
SMT= Spinal Manipulative Therapy
SMV= Superior Mesenteric Vein
SN= Student Nurse
SNB= Sentinel Node Biopsy
SNP= Sodium Nitroprusside
SNR= Signal to Noise Ratio
SNRI= Serotonin-norepinephrine Reuptake Inhibitor
SOAP= Subjective, Objective, Assessment, Plan
SOB= Shortness of Breath (Dyspnea)
SOBOE= Short of Breath On Exercise
Sol= Solution
SOL= Space Occupying Lesion
SONO= Sonogram, Sonography
SOOB= Send Out of bed
SOS= Save Our Souls
Sp. Fl. = Spinal Fluid
Sp. Gr. = Specific Gravity
SP= Status Post
Spec= Specimen
SPECT= Single Photon Emission Computed Tomography
SPEP= Single Protein Electrophoresis
SPET= Single Photon Emission Tomography
SPR= Scan Projection Radiograph
Sq= Subcutaneous
SR= Slow Release
SROM= Spontaneous Rupture of Membranes
SS= Sickle-cell disease (anemia)
SSD= Surface Shaded Display
SSRI= Selective Serotonin Reuptake Inhibitor
SSS= Sick Sinus Syndrome
SSSS= Staphylococcal Sclaed Skin Syndrome
Staph= Staphylococcus
STAT= Immediately
STD= Sexually Transmitted Disease
STEMI= ST Elevation MI (Myocardial Infarction)
STH= Somatotropic Hormone
STI= Sexually Transmitted Infection
STI= Soft Tissue Injury
STNR= Symmetrical Tonic Neck Reflex
STOP= Surgical Termination of Pregnancy
Strep= Streptococcus
STS= Serological Test for Syphilis
Subq= Subcutaneous
Supp= Suppository
Sv= Seivert
SV= Seminal Vesicle
SV= Stroke Volume
SVD= Spontaneous Vaginal Delivery
SVI= Systemic Viral Infection
SVN= Small Volume Nebulizer
SVR= Systemic Vascular Resistance
SVT= Supraventricular Tachycardia
Sx= Surgery
Sx= Symptoms
SXA= Single Energy X-ray Absorptiometer
SXR= Skull X-ray
Sz= Seizure
T&A= Tonsillectomy with Adenoidectomy
T&C= Type and cross-match (Blood Transfusion)
T&H= Type and Hold
t.d.s. = Three Times a day
t.i.d. = Three times a day

T.S.T.H. = Too sick to send home

T= Tesla
T= Thoracic Vertebrae
Tab= Tablet
TAB= Therapeutic Abortion
TAH= Total Abdominal Hysterectomy
TB, TBC= Tuberculosis
TBC= Total Body Crunch
TBG= Total Binding Globulin
TBI= Total Body Irradiation
TBI= Traumatic Brain Injury
TBLC= Term Birth Living Child
TC= Traffic Crash
TCC= Transitional Cell Carcinoma
TCDD= Threshold Contrast Detail Detectability
TCN= Tetracycline
TCT= Thrombin Clotting Time
Td= Tetanus and Diphtheria
TDI= Time Delay Integration
TdP= Torsades de pointes
TE= Echo Time
TEB= Thoracic Electrical Bioimpedance
TEE= Transesophageal Echocardiogram
TEM= Transmission Electron Microscopy
Temp= Temperature
TENS= Transcutaneous Electrical Nerve Stimulator
TERN= Intern
TF, T/F= Transfer
TFT= Thin Film Transistor
TFTs= Thyroid Function Tests
Tg= Thyroglobulin
TG= Triglycerides
TGA= Transposition of the Great Arteries
THR= Total Hip Replacement
TI= Inversion Time
TIA= Transient Ischemic Attack
TIBC= Total Iron Binding Capacity
Tib-Fib= Tibia and Fibula
TIG= Tetanus Immune Globulin
TIPS= Transjugular Intrahepatic Portosystemic Shunt
TKR= Total Knee Replacement
TKVO= To Keep Vein Open
TLC= Tender Loving Care
TLC= Total Leucocyte Count
TLC= Total Lung Capacity
TLD= Thermoluminescent Dosimeter
TLR= Tonic Labyrinthine Reflex
TM= Transcendental Meditation
TM= Tympanic Membrane
TMB= Too Many Birthdays
TME= Total Mesorectal Excision
TMJ= Temporomandibular Joint
TNF= Tumor Necrosis Factors
TNG= Trinitroglycerin
TNM= Tumor-Nodes-Metastases
TNTC= Too numerous to count
TO= Telephone Order
TOA= Tuboovarian Abscess
TOD= Transoesophageal Doppler
TOE= Transoesophageal Echocardiogram
TOF= Time of Flight
TOMO= Tomography, Tomogram
TOP= Termination Of Pregnancy (Abortion)
TOPV= Trivalent Oral Polio Vaccine
TP= Totyal Protein
TPa= Tissue Plasminogen Activator
TPN= Total Parenteral Nutrition
TPR= Temperature, Pulse, Respiration
TR= Repetition Time
Tr= Tincture
TR= Tricuspid Regurgitation
TRAM= Transverse Rectus Abdominis Myocutaneous Flap
TRF= Transfer
TRF’d= Transferred
TRH= Thyrotropin Releasing Hormone
TS= Tricuspid Stenosis
TSH= Thyroid Stimulating Hormone
Tsp= Teaspoon
TT= Thrombin Time
TTE= Transthoracic Echocardiogram
TTO= To Take Out
TTP= Thrombotic Thrombocytopenic Purpura
TTR= Transthyretin
TTS= Transdermal Therapeutic System
TTTS= Twin To Twin Transfusion Syndrome
Tu= Tumor
TUR= Transurethral Resection
TURBT= Transurethral Resection of Bladder Tumor
TURP= Transurethral Resection of Prostate
TV= Tridal Volume
TVH= Total Vagina Hysterectomy
tw= Twice a week
Tx= Traction
Tx= Transplatation (Organ Transplant)
Tx= Treatment
U&E= Urea and Electrolytes
UA= Urinanalysis
UAC= Umbilical Artery Catheter
UAC= Uric Acid
UAO= Upper Airway Obstruction
UBD= Universal Blood Donor
UBT= Urea Breath Test
UC= Ulcerative Colitis
UC= Umbilical Cord
UCHD= Usual Childhood Disease
UD= As directed
UDS= Urine Drug Screening
UE= Upper Extremity
UFH= Unfractionated Heparin
UGI= Upper Gastrointesinal
UGI= Upper Gastrointestinal Series
Ung= Ointment
Unk= Unknown
UOP= Urinary Output
UPJ= Ureteropelvic Junction
URI= Upper Respiratory Infection
URQ= Upper Respiratory Quadrant
URTI= Upper Respiratory Tract Infection
US= Ultrasond, Ultrasonography
US= Ultrasonogram
USG= Ultrasonography (Prenatal Ultrasound Imaging)
USP= United States Pharmacopeia
USR= Unheated Serum Reagin
USS= Ultrasound Scan
UTI= Urinary Tract Infection
UUN= Urinary Urea Nitrogen
UVAL= Ultraviolet Argon Laser
V/Q= Ventilation/perfusion Scan
VA= Visual Acuity
VAD= Venous Access Device
VAD= Ventricular Assist Device
VAD= Vincristine Adriblastine Dexamethasone
Vag= Vaginal
VAMP= Vincristine Adriblastine Methylprednisone
VBAC= Vaginal Birth After Caesarean
VC= Vital Capacity
vCJD= Variant Creutzfeldt-Jakob Disease
VCT= Venous Clotting Time
VCTC= Voluntary Counselling and Testing Centers
VCUG= Voiding Cysourethrogram
VD= Vaginal Delivery
VD= Venereal Disease
VD= Volume of Distribution
VDRF= Ventilator Dependent Respiratory Failure
VDRL= Venereal Diseases Research Laboratory
VE= Vaginal Examination
VEB= Ventricular Ectopic Beat
VF or V-fib= Ventricular Fibrillation
VIP= Vasoactive Intestinal Peptide
VLDL= Very Low Density Lipoprotein
VMA= Vanillylmandelic Acid
VMA= Violent Mechanical Asphyxia
VNPI= VanNuys Prognostic Scoring Index (Ductal Carcinoma)
VO= Verbal Order
VOD= Volume of Distribution
VPA= Valproic Acid
VPAP= Variable Positive Airway Pressure
VPB= Ventricular Premature Beats
VPC= Ventricular Premature Contraction
VR= Volume Rendered, Volume Rendering
VRE= Vancomycin-Resistant Enterococcus
VRSA= Vancomycin-resistant Staphylococcus aureus
VS= Vital Signs
VSD= Ventricular Septal Defect
VSR= Ventricular Septal Rupture
VSS= Vital Signs Stable
VT= Ventricular tachycardia
VTE= Venous THromboembolism
VV= Varicose Veins
VW= Vessel Wall
VWD= Von Willebrand’s Disease
VZV= Varicella Zoster Virus
W/= With
W/C= Wheelchair
w/o= without
W/U= Workup
W= Tungsten
WAP= Wandering Atrial Pacemaker
WAT= white adipose tissue
WB= Whole Blood
WBC= White Blood Cell, White Blood Cell Count
WBR= whole body radiation
WC= white cells
WD= well developed
WDL= within defined limits
WDWN= well developed and well nourished
WF= white female
WH= Well Hydrated (no Dehydration nor Water Intoxication)
WIA= wounded in action
WIP= Work In Progress
WN= well nourished
WNL= within normal limits
WO= written order, weeks old, wide open.
WOP= without pain
WPW= Wolff-Parkinson-White syndrome
WS= Waardenburg syndrome
WS= water-soluble
WS= Werner syndrome
WS= West syndrome
WS= Williams Syndrome
WS= Wolfram syndrome
wt= Weight
W-T-D= wet to dry
WWI= walking while intoxicated
X2d= Times 2 days
XL= Extended Release
XL= Extra Large
XM= Crossmatch
XMM= Xeromammography
XOM= Extraocular Movements
XR= Extended Release
XR= X-ray Radiography
XRT= X-ray Threapy
XS= Excessive
XULN= Times Upper Limit of Normal
YF= Yellow Fever
YLC= Youngest Living Child
YO/yo= Years Old
YOB= Year of Birth
ytd= Year to Date
ZD= Zinc Deficiency
ZDV= Zidovudine
ZE= Zollinger-Ellison
Z-ESR= Zeta Erythrocyte Sedimentation Rate
ZIFT= Zygote Intrafallopian Transfer
Zn= Zinc
ZnO= Zinc Oxide
ZSB= Zero Stools Since Birth

 

گردآوری  احمد دادپیشه کارشناس نظارت بر درمان ایرانشهر


 

adamhodee@yahoo.com

dehkala777@gmail.com

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:16  توسط احمد دادپیشه  | 


+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 23:0  توسط احمد دادپیشه  | 

دستور‌العمل تفکیک، جمع‌آوری و نگهداری موقت پسماند‌های پزشکی

 

تعریف و طبقه‌بندی:

پسماند‌های بهداشتی درمانی شامل کلیه پسماند‌های تولیده شده به وسیله مراکز و مؤسساتی از قبیل بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و تحقیقاتی ومطبها و ...نامیده می شوند

پسماند‌های تولید شده به وسیله مراکز فوق شامل دو دسته عمده زیر است:

گروه 1- پسماند‌های خطرناک که خود به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

    الف) پسماند‌های عفونی شامل:

        - کلیه پسماند‌های آلوده به خون و فرآورده‌های خونی

        - کلیه پسماند‌های مربوط به آزمایش‌های تشخیص طبی و تحقیقات پزشکی

        - پسماند‌های پاتولوژی

        - کلیه ترشحات و پسماندهای آلوده به ترشحات بیماران عفونی

        - کلیه مواد و وسایلی که با بیمار عفونی تماس داشته‌اند

       - کشت‌های بیولوژیک و محیط‌های کشت

       - پسماند‌های اتاق‌های ایزوله

       - پسماند‌های بخش‌های دیالیز

       - پسماند‌های ناشی از جراحی و اتوپسی

      - اعضا و اندام‌های قطع شده و جنین

  ب) پسماندهای شیمیایی شامل زباله‌های دارویی و مواد شیمیایی، ویال‌های نیمه پر و پر دارویی، ترمومتر‌های شکسته، معرف‌های آزمایشگاهی، دارو‌های ثبوت و ظهور فیلم و ... و هرگونه زباله منتج‌شده از تشخیص، درمان و مراقبت بیماران تحت شیمی درمانی (اعم از ست‌های سرم، کیسه‌های ادرار، سوند، کیسه‌های استوما)

  ج) پسماند‌های نوک تیز و برنده شامل سرنگ و سرسوزن، تیغ بیستوری و اره، اسکالپل، لانست، انواع آنژیوکت، شیشه‌های شکسته سرم و فرآورده‌های خونی و دارویی و هرگونه وسیله یک‌بار مصرف تیز و برنده که در تشخیص و درمان و مراقبت‌ بیماران استفاده شده است

  د) پسماند‌های رادیواکتیو شامل کلیه پسماند‌های تولیدشده در مراکز پزشکی هسته‌ای

 

گروه  2- پسماند‌های معمولی یا شبه‌خانگی که به طور عمده از کار‌کرد‌های خدمات اداری و عمومی این مراکز تولید می‌شود و شامل زباله‌های آشپزخانه، آبدار‌خانه، قسمت اداری مالی، ایستگاه‌های پرستاری، باغبانی و از این قبیل است.

تفکیک:

(1)پسماند‌های عفونی و پسماند‌های شیمیایی بایستی در کیسه زباله مقاوم زردرنگ جمع‌آوری و در مخزن زرد‌رنگ دارای علامت مخصوص، قابل شستشو و ضد عفونی، نگهداری شوند.

(2)زباله‌های نوک تیز و برنده صرف نظر از این‌که آلودگی داشته یا نداشته باشد، در جعبه یا محفظه مقاوم (S.B) مخصوص جمع‌آوری گردد. ظروف جمع‌آوری این اجسام باید ضد سوراخ شدن بوده و درپوش مناسب داشته باشد و جنس این ظروف به قدری سخت و نشت‌ناپذیر باشد که نه فقط اجسام برنده و نوک تیز، بلکه هرگونه بقایای آبگونه‌های موجود در سرنگ‌ها را در خود نگه دارد.

زباله‌های معمولی یا شبه خانگی باید در کیسه زباله مقاوم مشکی رنگ جمع‌آوری و در مخزن آبی‌ رنگ قابل شستشو و ضد عفونی، نگهداری شود.

جمع‌آوری:

- وقتی سه‌چهارم ظروف و کیسه‌های پلاستیکی پر از پسماند‌ شد پس از بستن درب‌ آن‌ها، باید آن‌ها رابصورت بهداشتی دفع نمود.

- پسماند‌ها باید همه روزه (یا در صورت لزوم چند بار در روز) گرد‌آوری وبصورت بهداشتی  دفع  شوند       

    - هیچ کیسه محتوی پسماند نباید بدون داشتن بر چسب و تعیین نوع محتوای کیسه از محل تولید خارج شود

- برچسب باید دارای مشخصاتی از قبیل (تاریخ تولید، نام مرکز، نوع زباله و ...)  باشد.

- باید به جای کیسه‌ها وظروف مصرف شده،بلافاصله کیسه‌ها و ظروف ازهمان نوع قرارداده شود .

سطل‌های زباله پس از خارج کردن کیسه پرشده بلافاصله شستشو و ضد عفونی گردند.

به طور کلی بازیافت‌ زباله‌های مراکز بهداشتی درمانی ممنوع است.

 برای زباله‌های شبه‌خانگی از کیسه زباله‌های مقاوم با رنگ مشکی و مخزن آبی‌رنگ و برای زباله‌های خطرناک از کیسه‌ زباله‌های مقاوم با رنگ زرد و مخزن زردرنگ استفاده می‌شود و در صورت عدم وجود کیسه زباله‌ مقاوم باید از دو کیسه هم رنگ داخل یکدیگر استفاده شود و به طریق بهداشتی حمل و نقل گردد.

ذخیره و نگهداری موقت:

- جز در مواردی که در محل موقت نگهداری سردخانه وجود داشته باشد، مدت انباشت پسماند‌ها (یعنی فاصله بین تولید و تصفیه یا دفع نهایی آن) نباید از مدت‌های مشروح ذیل بیشتر شود:

در مناطق معتدل:72 ساعت در زمستان و 48 ساعت در تابستان

در مناطق گرم: 48 ساعت در زمستان و 24 ساعت در تابستان

دفع زباله‌های بهداشتی درمانی:

- مواد زاید جامد معمولی یا شبه‌خانگی همراه مواد زاید جامد خانگی از طریق سیستم عمومی به طور روزانه توسط سازمان مربوطه (شهرداری) به محل دفع زباله‌های شهری منتقل و دفع شود.

 

- زباله‌های نوک تیز و برنده در جعبه‌های مخصوص جمع‌آوری شده، همراه با پسماند‌های عفونی و شیمیایی

ازطریق قابل قبول(شرکتهای مخصوص) حمل و نقل گردد(وجود قرار داد الزامی می باشد)

.- پسماند‌های رادیواکتیو تحت شرایط خاص خود جمع‌آوری و نگهداری و طبق ضوابط دفع شود.

- اعضا و اندام‌های قطع‌شده و جنین می‌بایست به صورت مجزا جمع‌آوری و به گورستان محل حمل و به روش خاص خود دفن شود.

- کلیه سرسوزن‌ها از سرنگ‌های مصرف‌شده (به خصوص در موارد شیمی‌درمانی) جدا نشود و به صورت توأم جمع‌آوری گردد

 

 

گردآوری:  احمد دادپیشه کارشناس نظارت بر امور درمان شبکه ایرانشهر

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 22:22  توسط احمد دادپیشه  | 

میلاد پیامبر رحمت مبارک باد


 

 

مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحماءُ بینهُم تراهُم رکّعاً سجّداً یبتغُونَ فضلاً منَ الله و رضواناً سیماهُم فی وجوهِم من اثَرِ السُّجودِ ذالِکَ مثلُهُم فی التّوراتِ و مثلُهُم فی الانجیل کزرعٍ أخرجَ شطأهُ فآزرهُ فاستغلظَ فاستوی علی سوقهِ یعجبُ الزُّرَّاعَ لیَغیظَ بِهِمُ الکفّارَ...» 

ماه فرو ماند از جمال محمد سرو نرويد به اعتدال محمد

قدر فلك را كمال ومنزلتي نيست در نظر قدر با كمال محمد

وعده ديدار هر كسي به قيامت ليله اسري شب وصال محمد

آدم و نوح و خليل و موسي وعيسي آمده مجموع در ظلال محمد

عرصه گيتي مجال همت او نيست روز قيامت نگر مجال محمد

و آنهمه پيرايه بسته جنت فردوس بو كه قبولش كند بلال محمد

شمس و قمر در زمين حشر نتابد نور نتابد مگر جمال محمد

همچو زمين خواهد آسمان كه بيفتد تا بدهد بوسه بر نعال محمد . 

تهیه وتنظیم

نظارت بر امور درمان شبکه بهداشت ودرمان ایرانشهر

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 21:55  توسط احمد دادپیشه  |